Zima, déšť, vítr. Počasí připomínající spíše podzimní než letní prázdniny, počasí, které nepřeje tradičním letním radovánkám v přírodě.

Na málo lidí a slabé výdělky si stěžují nejen majitelé a provozovatelé kempů a horských chat, ale i koupališť.

„Nemám ve zvyku hodnotit sezonu před koncem, ale letos bylo pěkných dní tak málo, že bych je spočítal na prstech jedné ruky. Je to tedy docela špatné,“ zoufal si nad nepříznivým počasím Petr Slunský, ředitel společnosti Sportplex, která provozuje aquapark na Olešné.

Neztrácí ale naději a spoléhá na předpovědi meteorologů, kteří slibují, že by ve druhé polovině prázdnin mělo být tepleji.

„V srpnu by podle předpovědi mělo být hezčí počasí. Očekávám tak, že se situace zlepší a letošní sezona bude nakonec stejně dobrá, jako byla ta loňská. Těším se na to,“ uvedl Slunský. Podle něj nebyla letos ještě ani jednou naplněna maximální denní kapacita koupaliště.

Rekord byl tři a půl tisíce

„Nejvíce jsme měli tři a půl tisíce návštěvníků v jednom dni. Maximální denní kapacita aquaparku je zhruba pět a půl tisíce lidí,“ dodal ředitel Sportplexu.

I při srovnání těchto dvou čísel je podle něj vidět, že letošní sezona zatím není nic moc. Situace je stejná i v nedalekém Frýdlantu nad Ostravicí.

„Počasí nám prozatím moc nepřeje. Vzhledem k tomu, že náš bazén není vyhřívaný, jsme čistě odkázáni pouze na rozmary přírody,“ hlásil Deníku Ivo Vantuch, člen tělovýchovné jednoty, která se stará o provoz místního koupaliště.

Jak dále sdělil, od zahájení letošní sezony zařízení navštívilo zhruba dva a půl tisíce platících zákazníků.

Bývalo lépe

„Pamatuji i doby, kdy k nám v parných letních dnech zavítalo až tisíc pět set lidí denně. Někteří z nich si neváhali vzít kvůli koupání i dovolenou,“ doplnil Vantuch.

Stejně jako ředitel společnosti Sportplex i on věří, že se ve druhé polovině prázdnin počasí konečně umoudří a milovníci vody si cestu na koupaliště opět najdou. Provozovatelé už na ně netrpělivě čekají.

ZUZANA MORAVCOVÁ
LADISLAVA VAVROŠOVÁ