Přispět by měl i nový odbor zadávání veřejných zakázek, který bude zadávat, zpracovávat a vyhodnocovat všechny městské zakázky. „Významně ulehčíme práci zaměstnancům jednotlivých odborů, kteří doposud zakázky řešili," řekl primátor Frýdku- -Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Doposud se o největší zakázky staral investiční odbor, další je vypisovaly samostatně nebo prostřednictvím právního odboru. Nový systém, který podle vedení města sjednotí zadávací postup, však u opozice budí pochybnosti. „Jestliže tady proběhly tak velké investiční akce a zvládal to jeden investiční útvar, z jakého důvodu má dneska vzniknout nový odbor," poznamenal bývalý primátor Radim Vrbata z hnutí ANO.

Není ani jasné, kolik peněz z městské kasy zřízení odboru veřejných zakázek spolkne. Jeho čtyři zaměstnanci sice původně působili na právním a investičním odboru, na jejich místa ale možná nastoupí noví pracovníci. „Vyhodnotíme to a uvidíme, jestli právní odbor zvládne činnost ve svých řadách tak, jak je nastaven dneska, nebo budeme přijímat jednoho či dva právníky," konstatoval Michal Pobucký.

Na zřízení nového odboru naváže vytvoření několika internetových portálů. Lidé si na jednom z nich prohlédnou všechny smlouvy v hodnotě minimálně 50 tisíc korun, které město uzavře, včetně všech dodatků. „Přikláním se k tomu, abychom zveřejnili i smlouvy zpětně. V první fázi je priorita dávat tam nově vzniklé smlouvy," doplnil primátor. Na jiné internetové stránce lidé zjistí, které firmy se přihlásily do výběrového řízení, jaké ceny nabídly, kdo vyhrál nebo jaká je finální cena. „Tedy všechno od začátku do konce realizace dané zakázky. Současný systém je pro někoho nepřehledný," míní Michal Pobucký.

Už v současnosti zveřejňuje město všechny zakázky nad sto tisíc korun na internetu, nový systém ale má být pro uživatele přívětivější. Obyvatelé, kteří se navíc zaregistrují na magistrátu, budou moci na nových internetových stránkách získat informace o všech evidovaných platbách. Jednoduše tak zjistí, jestli nedluží třeba za psy nebo komunální odpad. Náklady na nové weby, které chce město spustit nejpozději do poloviny příštího roku, by měly být v desetitisících korun.