DENÍK SLEDUJE

Ovzduší plné prachu dál dusí obyvatele takřka celého Moravskoslezského kraje. Už minulý pátek byl přitom vyhlášen signál upozornění a krátce po něm i signál regulace, díky čemuž jezdí v Ostravě MHD zdarma a velcí průmysloví znečišťovatelé omezují výrobu.

K regulaci provozů přistoupilo šest z osmi podniků, které Moravskoslezský kraj vyzval k dobrovolné dohodě o zavedení větších opatření pro zlepšení ovzduší. Patří mezi ně ArcelorMittal Ostrava, ČEZ, Dalkia nebo Evraz Vítkovice Steel. Na dohodu naopak nepřistoupily Třinecké železárny a Energetika Třinec. Ačkoliv je deklarace dobrovolná, úředníci z kraje přesto budou chodit do podniků kontrolovat, jestli firmy své závazky dodržují.

„Šest z osmi oslovených firem se dobrovolně zavázalo, že začnou regulovat své provozy dříve, než jim to ukládá zákon a platný a schválený regulační řád. Především to znamená omezení venkovní manipulace s veškerým prašným materiálem, zákaz staveb a veškeré činnosti, která by způsobila zvýšenou prašnost,“ vysvětlil náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Třinec se stal černou ovcí


Třinecké podniky se podle jeho dalších slov k deklaraci nepřipojily s vyjádřením, že i bez tohoto kroku činí svými investicemi pro životní prostředí maximum. Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittalu Ostrava, však míní, že každý další krok, který pomůže zlepšit ovzduší v regionu, je užitečný.

„Omezení, na která přistoupíme v případě nepříznivých rozptylových podmínek, pro nás znamenají ztráty v řádech milionů korun denně. Přesto jsme se rozhodli dohodu s krajem podepsat. Víme, že jsme jeden z hlavních zdrojů znečištění a jsme si vědomi naší zodpovědnosti,“ uvedl Baranek a dodal, že opatření se dotknou provozů koksovny, ocelárny a vysokých pecí.

Podobně se vyjádřil i mluvčí Dalkie Milan Wagner. „Považujeme balíček zpřísňujících opatření za dobrou zprávu pro občany tohoto kraje. Pro nás to znamená, že budeme už dříve uplatňovat to, co bychom jinak dělali až po vyhlášení signálu regulace. Tedy omezení činnosti s prašným materiálem,“ konstatoval.

Kampaň za milion: topte ekologicky


Kromě regualce průmyslu chce kraj bojovat i za zlepšení ovzduší v oblasti lokálních topenišť. Rozjel proto osvětovou kampaň, jejíž součástí jsou billboardy či internetové stránky, které by měly vnést mezi lidi jasné poselství: Topte ekologicky a ohleduplně k okolí.

„Naměřené hodnoty koncentrací prachových částic z venkovských oblastí, kde vliv průmyslu je minimální, jsou alarmující. Proto zahajujeme kampaň, která má za cíl sdělit lidem, jaká rizika nese spalování odpadků a nekvalitního paliva v domácích kotlích, a také dát návod, jak správně topit s co nejmenším množstvím produkovaných škodlivin,“ sdělil dále náměstek hejtmana Novák.

Kampaň potrvá až do dubna a kraj za ni zaplatí bezmála jeden milion korun.

Ovzduší se zlepší ve čtvrtek

Smogová situace bude zřejmě v regionu přetrvávat i v úterý a ve středu. Podle Barbory Tobolové z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu by inverzní počasí mělo začít odcházet až ve čtvrtek s příchodem oblačnosti.
>> Kdo (ne)podepsal balíček zpřísňujících opatření


Deklaraci podepsali:

* ArcelorMittal Ostrava

* ČEZ

* Dalkia Česká republika

* Evraz Vítkovice Steel

* OKK Koksovny

* ŽDB Group


Deklaraci nepodepsali:

* Třinecké železárny

* Energetika Třinec
>> POSTŘEH BŘETISLAVA LAPISZE

Jak vyzrát na smog? Kupte si švihadlo

„Hodnoty polétavého prachu až pětinásobně překračují limity. Lidem s dýchacími obtížemi a kardiakům se nedoporučuje vycházet ven. Omezit by lidé měli i sportovní aktivity ve venkovním prostředí.“ To hlášení, co se ozývá z televize a rádií v Ostravě a široko daleko, sice úplně přesně neumím, ale zato se mi zdá, že jej slyším stále častěji.

„To zas je, co?“ zakroutila hlavou manželka a chvíli jsem přemýšlel, jestli myslí to varování z rádia, které si člověk může vyložit tak trochu jako zákaz vycházení, případně jako nenápadnou výzvu, jak odsud vypadnout co nejdál, nebo už sice trochu ustupující, ale stále dost hlasitý a pisklavý kašel mladšího z potomků.

„Už si fakt říkám, jestli by nebylo lepší se odstěhovat. Vždyť půl zimy děcka prokuckají a prosmrkají, nebo proleží doma s teplotami,“ pokračovala žena v úvahách.

„Taky už mě to napadlo. Víš, jak by se nám žilo třeba v Zuberci? Pod Tatrami, žádné oxidy dusíku nebo polétavý prach. V létě chodíš po horách. Už se mi dokonce o tom i zdálo, měl jsem políčko a sadil jsem brambory a česnek,“ skoro se mi při té idylické představě zamlžily oči.

„Ty by ses fakt přestěhoval?“ zeptala se drahá polovička, která chce mít vždy jasno a chvíli možná i ve skrytu duše doufala, že se alespoň jednou rozhodnu pro razantní řešení. „Já bych tam v těch horách asi těžko našel práci. Ty bys nás sama neuživila. Co děcka, kam by tam šla na školu?“ začal jsem opatrně couvat. Abych si zachoval zbytky autority, musel jsem nabídnout alespoň nějaké řešení, byť by to byla sebevětší kravina: „Venku sportovat při smogu nemůžeme, doma ale jo. Koupil jsem čtyři švihadla, měli je ve slevě. Budeme skákat na výdrž. A na radiátory nezapomenu dávat namočené ručníky, ať se nám líp dýchá.“

„No, já jsem to hned věděla, že jsi naše moudrá sova a něco moc velkého vymyslíš,“ ukončila povídání manželka a nalila na malou lžičku mladšímu z potomků sirup proti kašli.