V minulém školním roce bylo ve Frýdku-Místku evidováno 534 prvňáků, a to celkem v pětadvaceti třídách.

„V novém školním roce 2011/2012 by mělo, podle zápisů do prvních tříd, usednout do lavic 536 prvňáků, což je v porovnání s minulým školním rokem o dva více. Přesný počet budeme znát až ke konci září, kdy nám ředitelé základních škol dodají přesná čísla,“ konstatovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Jak dodala, je totiž možné, že z důvodu změny bydliště se může množství prvňáčků ve školách zvýšit, nebo naopak snížit.

Stovky prvňáčků zasednou v lavicích také v Třinci. „U zápisu do prvních tříd bylo 315 dětí, ale číslo ještě není úplně konečné, přesný počet bude znám na konci září,“ sdělila Šárka Szlaurová z třineckého městského úřadu.

Dodala, že nejvíce prvňáčků má nastoupit na ZŠ Slezská (74), dále na ZŠ Koperníkova (45) a ZŠ Dany a Emila Zátopkových (40). Dvouměsíční volno bývá využíváno k opravám, stavebním úpravám, malování či velkému úklidu. Prázdninové opravy škol a školských zařízení v letošním roce město stály téměř deset milionů korun.

Mezi finančně a organizačně nejnáročnější stavby patřila rekonstrukce kuchyně v budově mateřské školy v Nerudově ulici. Rekonstrukcí se mění kapacita vývařovny z původních 130 na 340 strávníků. Počasí o prázdninách příliš nesvědčilo výkopovým pracím, i přes ztížené podmínky ale proběhly akce na odkanalizování od dešťových vod u budov mateřských škol v Neborech a v ulici Slezská. Novou fasádou se pochlubí ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím v ulici Nádražní.

Okna mění v základní škole v Karpentné, děti v mateřské škole v této městské části se dočkaly také rekonstrukce sociálního zařízení. Na jednom z pavilonů MŠ v ulici Štefánkova proběhla oprava střechy.

„Bohužel ztížené podmínky při výuce budou mít letos žáci a zaměstnanci ZŠ Dany a Emila Zátopkových v Jablunkovské ulici. Z technických důvodů je až ke konci prázdnin zahájena oprava havarijního stavu střechy prvního pavilonu, která se protáhne až do září, a z důvodu výstavby bytového domu za hřištěm školy budou probíhat výkopové práce v areálu hřiště. Touto cestou bychom se chtěli omluvit všem zaměstnancům a žákům školy za způsobené zhoršené pracovní podmínky,“ upozornila Szlaurová.

K TÉMATU

Na rozjívené děti je teď třeba dát pozor

Strážníci městské policie budou spolu s policisty ČR a dopravními policisty hlídkovat u přechodů pro chodce v blízkosti základních škol. Zajistí bezpečnost dětí při přecházení silnic.Zvyknout si po prázdninách na ruch velkoměsta nebývá pro děti lehké. Jsou plné zážitků, které si vyprávějí při cestě do školy, a na přechod přes silnici se plně nesoustředí. První dny nového školního roku si vyžádají zvýšené hlídky u přechodů pro chodce v blízkosti škol.

„Od 1. do 9. září budeme na přechodech pro chodce v blízkosti škol zajišťovat bezpečný přechod společně s policisty. První školní den se hlídky u přechodů objeví již v sedm hodin ráno a budou tam přítomny po celé dopoledne. Následující dny budou strážníci a policisté dohlížet na bezpečnost dětí na přechodech ráno od čtvrt na osm do osmi hodin,“ řekl ředitel městské policie Milan Sněhota.

Na začátku školního roku se také každoročně hlídky společně podílí na preventivním projektu Zebra se za tebe nerozhlédne. „Policejní preventisté se dětí ptají na bezpečné přecházení vozovky, na kterou stranu se rozhlédnout, a připomínají jim základní pravidla bezpečného pohybu po komunikaci. Nakonec každý z malých chodců obdrží malý dáreček,“ prozradil frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. K nejkritičtějším místům ve Frýdku-Místku patří přechody na ulicích Husově, Ostravské, Frýdlantské nebo Leskovecké.

MAREK CHOLEWA
LADISLAVA VAVROŠOVÁ