Starosta Hrádku Robert Borski v pondělí potvrdil informaci, že po vybudovaném silničním průtahu začnou jezdit první auta.

Mělo by se tak stát kolem desáté hodiny dopoledne. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pondělí žádné oficiality nechystá, stavba se bude ještě několik měsíců dokončovat. „Je to pro nás velmi dobrá, ale i špatná zpráva zároveň. Dobrá v tom, že veškerá doprava, kromě místní, bude od tohoto okamžiku za bariérami. V tomto ohledu si celý region oddychne,“ řekl Borski Deníku.

„Špatná zpráva pro obyvatelé Hrádku tkví v tom, že stavba se přesune na obslužnou komunikaci podél koridoru. Z toho vyplývá, že do 31. července nebude v obci fungovat pravidelná linková autobusová doprava,“ upozornil Borski a zdůraznil, že cestující budou přepravováni mikrobusem do zastávky U Kluzů (autoservis Czudek). „Kdo může, ať po tuto dobu využívá raději vlakové spojení,“ naznačil.

Železniční koridor s novou silnicí sousedí. Borski tuší, že pro cestující, kteří jezdí autobusem pravidelně, budou následující měsíce „velmi nepříjemné“. Jízdní řád bude provizorní a lidé budou muset být na místě až s půlhodinovým předstihem.

Obec zřídila takzvaného koordinátora, který bude řešit veškeré problémy s dopravní obslužností během stavby. „Popisované opatření, o kterém rozhodlo zastupitelstvo 5. května, o dva měsíce zkrátí termín dokončení stavebních prací a tím i utrpení občanů,“ uvedl starosta Hrádku. Dodal, že stavba bude pokračovat po staré „jedna jedenáctce“, ze které se postupně stane obslužná komunikace.

„Na silnici I/11 půjde 16. května pouze o technologické převedení dopravy na nově vybudovanou část silnice, nikoliv o dokončení stavby. Stavba silnice I/11 Hrádek – průtah bude slavnostně zprovozněna zhruba za tři měsíce,“ shrnula v pondělí krátce mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Podle starosty Hrádku se v nejbližších týdnech bude budovat napojení silnice z Bystřice.

Průtah bude mít podle oficiálních materiálů ŘSD přesně 3300 metrů, silnice stojí zhruba 800 milionů korun. Borski uvedl, že v Hrádku jde o dva a půl kilometru, přičemž zcela rovný a přehledný úsek láká řadu in-line bruslařů.

„Jedno kolečko má pět kilometrů. Jezdí tady i lidé z Třince, vysednou z auta a bruslí po nové silnici. Den před otevřením jsme chtěli udělat závod, ale je to legislativně složité a komplikované. V této fázi stavby je to prakticky neřešitelné,“ litoval Borski. O situaci, která nastane po 16. květnu, chce podrobněji informovat na internetových stránkách obce.