Hospic bude slavnostně otevřen v pondělí 17. září, kdy mu požehná ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Následující dva dny se zařízení otevře veřejnosti. Zájemci se mezi 9. a 16. hodinou mohou přijít do hospice podívat a seznámit se se všemi službami, které toto specializované nestátní zdravotnické zařízení nabízí.

Charita Ostrava, která hospic postavila a bude ho provozovat, podniká nyní poslední administrativní kroky a drobné úpravy, které jsou nutné k jeho otevření. Už v srpnu tu našlo azyl několik klientů Charitního domova svaté Veroniky v Paskově, kde se léčí onkologicky nemocní lidé.

Hospic svatého Lukáše se začal stavět před dvěma roky. Původně měl stát asi 96 milionů korun, jeho cena ale vzrostla především kvůli kvalitnějšímu vybavení, které Charita chtěla. Peníze Charita sháněla, kde se dalo – z veřejných sbírek, třiceti pěti miliony korun ji podpořilo ministerstvo zdravotnictví stejně jako německá nadace Renovabis.

Město Ostrava podpořilo nákup speciálního zařízení za dvanáct milionů korun, když už dříve přispělo na výstavbu padesáti miliony. V domě je třicet hospicových lůžek s přistýlkami pro rodinné příslušníky hospitalizovaných a čtrnáct lůžek pro stážisty a dobrovolné spolupracovníky. Zařízení také počítá s bytem pro kněze, který bude zajišťovat stálou duchovní službu těžce nemocným a umírajícím pacientům. Samozřejmostí střediska je kaple a rozlučková místnost.

V třísměnném provozu se budou o klienty starat speciálně vyškolené zdravotní sestry, ošetřovatelky a tři lékaři. Součástí týmu bude také sociální pracovnice, duchovní, psycholog a fyzioterapeut.

Jádro budoucího personálu bude z Charitního domova svaté Veroniky v Paskově, který také provozuje Charita. „Ve srovnání s Paskovem bude v hospici intenzivnější paliativní péče, tedy používání opiátů a dalších prostředků zmírňujících obtíže a bolesti umírajících,“ vysvětlil ředitel Charity Ostrava Martin Pražák s tím, že se při stavbě i v metodice a přístupu k umírajícím inspirovali prvním hospicem, který byl v Česku otevřen v roce 1995 v Červeném Kostelci.

V zařízení je vytvořeno také zázemí pro týmy, které poskytují služby v rodinách. „Charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba, mobilní hospicová jednotka a dobrovolnické hospicové hnutí pomáhají při péči o nemocného, aby mohl zůstat v domácím prostředí,“ uvedl Pražák.

Na podporu dofinancování výstavby Hospice sv. Lukáše připravuje Charita Ostrava u příležitosti Světového dne pro hospice benefiční koncert Sešli se, aby pomohli… Ten se uskuteční 4. října ve 20 hodin v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Vystoupí tu Tomáš Kočko, Sestry Steinovy, vokální soubor hebrejských písní Adash. Koncert bude vysílat v přímém přenosu a reprízách TV NOE.