Redakci byli nápomocni havířovští junáci. Na frekventované silnici mezi Havířovem a Petřvaldem simulovali střet osobního automobilu s cyklistou. Zraněni byli řidič i cyklista. Zatímco řidič seděl nehybně za volantem, cyklista ležel v bolestech v příkopu kousek od svého kola. Nehoda byla situována tak, aby řidiči zřetelně viděli jízdní kolo ležící před přední částí automobilu. Přesto jej míjeli bez povšimnutí. Řada z nich přitom šlápla na brzdu, ale nezastavila a pokračovala v jízdě. O to horší bylo zjištění, že ani jeden z řidičů, kteří byť nezastavili, tak ani nezatelefonovali záchranářům.

„Za celou dobu jsme nepřijali ani jedno oznámení, že se v tom místě něco stalo,“ potvrdil operační důstojník Centra tísňového volání v Ostravě, kam jsou směrována všechna volání na tísňové linky z mobilních telefonů. Je pravděpodobné, že za šera, v noci nebo v místě s menší hustotou provozu by zraněným nepomohl vůbec nikdo. „Abych řekl pravdu, já to čekal ještě horší. O řidičích si nedělám žádné iluze. Byl úspěch, že zastavili alespoň ti tři,“ reagoval Ivan Fabík z Junáka. Špatný dojem z chování lidí měli také figuranti.

„Pomyšlení na to, že bych byl opravdu zraněn, okolo projíždělo tolik aut a nikdo mi nepomohl, bylo velmi nepříjemné,“ hodnotil figurant předstírající zraněného cyklistu Jindřich Franek. Poděkování si zaslouží lidé, kteří u nehody reagovali správě. „Stalo se něco?“ ptala se s vyděšeným výrazem Květoslava Burová, která po spatření nehody zastavila a přicouvala zpátky. Když zjistila, že jde jen o simulovanou nehodu, viditelně se jí ulevilo. „Já jsem zdravotník, ale přece jenom to na mě zapůsobilo děsným dojmem. Já si snad zajdu toho cyklistu štípnout, ať mám jistotu, že mu nic není. Pokud by byl skutečně zraněn, určitě bych mu dokázala pomoci a přivolala bych záchranku,“ vysvětlila řidička.

Dalším řidičem, který byl ochoten pomoci, byl Petr Botur: „Okamžitě jsem začal opatrně brzdit, aby do mě zezadu nevrazil policejní vůz. Ten mě však objel a pokračoval v jízdě dál. Zraněným bych se pokusil v rámci možností pomoci a z mobilu bych volal záchranku.“ Správně se zachovala také tříčlenná posádka felicie. Bez váhání zastavili a spěchali pomáhat. Také jim se ulevilo, když zjistili, že jde naštěstí jen o simulovanou nehodu.

„Taková nehoda se může stát kdykoli. Zraněným bych se snažil pomoci a volal bych záchrannou službu,“ řekl řidič felicie Miloš Kajfoš.