Od představitelů Moravskoslezského kraje v minulých letech první dítě narozené v kraji nedostávalo nic, ale nový hejtman Miroslav Novák chce tradici založit a letos prvního novorozence obdarovat.

V ostravských porodnicích se na Nový rok narodilo několik dětí. Na prvního Ostravana jsme si ale museli počkat do osmé hodiny ráno. Ve dvě hodiny po půlnoci sice přišla na svět v ostravské fakultní nemocnici holčička Ema, její maminka je ale z Bohuslavic na Opavsku.

První Ostravan letošního roku Tadeáš Gikov se narodil ve Vítkovické nemocnici minutu po osmé hodině na Nový rok.

O jedenáct minut později přivítali ve Vítkovické nemocnici malého Daniela, jeho maminka sem ale přijela rodit z Bílovce. Až minutu po osmé hodině se v této porodnici rodičům z Ostravy-Poruby narodil chlapeček Tadeáš (s maminkou na snímku vpravo).

„Přítelkyni praskla plodová voda, nakonec musela rodit císařským řezem. Byl jsem s ní po celou dobu do operace. Tadeášek měří 52 centimetrů, váží 3150 gramů. Je to naše první dítě, máme ohromnou radost," radoval se novopečený tatínek Petr Gikov.

Mamince Lucii Pacíkové bylo trochu líto, že musela pod narkózu a nemohla si své miminko hned po narození pochovat, být s ním v kontaktu. „Měla jsem o Tadeáška hrozný strach, ale teď už to snad bude jenom dobré," řekla těsně po porodu žena.

První miminko roku 2013 se v porodnici Městské nemocnice Ostrava narodilo dvanáct minut po deváté hodině. Malá Eliška váží 3500 gramů a měří 50 centimetrů.

První ostravské dítě roku a jeho maminka dostanou od primátora Petra Kajnara tradičně zlatou pamětní minci, plyšovou hračku, kytici nebo bonboniéru. Týká se to ale prvního dítěte, jehož matka má bydliště v Ostravě. 

V Karviné se v 03:49 narodil kluk Honzík.