Deset štěňat zabila lidská bezcitnost

Psí útulek v Sedlištích si na nevytíženost rozhodně nemůže stěžovat. „Rok od roku je to horší a horší. Kdysi se objevovalo více vyhozených opuštěných psů jen po Vánocích, teď už se s takovým odporným hyenismem setkáváme v průběhu celého roku. V člověku to vzbuzuje jenom bezmoc a vtek,“ konstatovala smutnou skutečnost provozovatelka psího útulku v Sedlištích Eva Vinklárková.

Naposledy se s neuvěřitelným týráním psů setkala vloni v prosinci. „Lidé k nám do útulku přivezli dvakrát po sobě maličká asi pětitýdenní štěňata. Jedny někdo vyhodil někde u potoka a druhé do popelnice. Byla ještě příliš malá, neměla žádné obranné látky, byla bez mámy a úplně podchlazená. Hned jsem jim zapnula elektrickou vyhřívací podušku, aby se zahřála a nadojila jim mléko od naší kozy. Snažila jsem se je zachránit a vypiplat, krmila jsem je stříkačkou i přes noc co dvě hodiny, ale bylo příliš pozdě. Jedno po druhém odcházelo. Cítila jsem neuvěřitelnou bezmoc a přemýšlela o tom, jestli vůbec má smysl dělat to, co dělám,“ povídala smutný příběh Eva Vinklárková. Kvůli bezcitnosti lidí takto v prosinci umřelo deset štěňat.

Pozadí čísel

„Jinak jsme za celý loňský rok museli utratit jen šest psů, z toho dva se k nám dostali po srážce s autem a nebylo jim pomoci a další byli přestárlí, zranění nebo nevyléčitelně nemocní a velmi se trápili,“ vypočítávala provozovatelka útulku. „Těch deset štěňat dost ovlivnilo celkovou statistiku. Bohužel to obvykle končí tak, že si nějací takzvaní ochranáři přečtou čísla a bez toho, aby si zjistili podrobnosti, zaútočí s tím, že u nás umřelo příliš hodně psů,“ povzdechla si Eva Vinklárková.

Ve Frýdku-Místku bylo vloni odchyceno celkem 262 psů, z toho 207 jich bylo převezeno do útulku v Sedlištích. Pro 76 psů si přišli jejich majitelé, darováno jich bylo 103 a utraceno 16. Zbylých dvanáct psů, kteří byli odchyceni během loňského roku, je stále v útulku. Každý pes, který se ocitne v útulku, projde veterinárním vyšetřením. Pátý den je pak preventivně naočkován proti vzteklině a když je třeba, je také odčervený a odblešený. Pokud je pes odchycen na území města nemá ještě čip, veterinář jej také načipuje.

Správkyně třineckého psího útulku Anna Adamiecová

Krutý páníček

Prvních pět dnů může útulek vydat psa pouze majiteli, poté kterémukoliv zájemci. I když si chlupáče někdo odvede domů, zůstává ještě půl roku jeho

majitelem město. „Už se stalo, že se přihlásil majitel o psa, kterého už si mezitím někdo odvedl domů. Útulek nesmí poskytnout iniciály nového páníčka, majitel se v takovém případě musí obrátit na město a dále je to o lidské domluvě,“ vysvětlila provozovatelka útulku. Šťastná shledání se sice v útulku občas dějí, častěji se tu ale setkávají s nezájmem. „Majitel ztraceného psa třeba někdy zavolá jednou nebo dvakrát, jestli se jeho pes nenašel, a pak to vzdá a už se nestará,“ pokrčila rameny Eva Vinklárková.

Do útulku přichází také celá řada týraných psů. „Takoví pejsci bývají bázliví, když třeba do kotce přijdu s lopatou, abych uklidila nepořádek, propadají neuvěřitelné panice, někteří se bojí dlouhých předmětů, jiní třeba vodítek, když je s nimi majitelé mlátili. Někteří se lekají prudších pohybů a často se bojí mužů nebo i dětí,“ popisovala provozovatelka útulku. Někteří psi, kteří prošli týráním, mají také sklon k sebepoškozování. „Snažíme se psy, kteří k nám přijdou, dostat z nejhoršího. Ať už je to po stránce fyzické, když jsou například podvyživení, nebo jim pozvednout psychiku,“ řekla Eva Vinklárková. „Skoro všichni psi jsou zlatíčka, jen se na nich někdy ošklivě podepíší lidé. Většinou ale stačí dobré zacházení a takoví pejsci za ně umí být neuvěřitelně vděční,“ dodala.

Městští strážnici jsou pro odchyty proškolení

TŘINEC (mach) – Odchyt volně pobíhajících psů je ve městech práci městských policistů. Ovšem samotný odchyt nemůže provádět každý strážník. Volně pobíhající psi mohou být nebezpeční nejen pro lidi, kteří se nacházejí v jejich blízkosti, ale také pro městské policisty, kteří zajišťují jejich odchyt. „K odchytu psů vyjíždějí strážníci, kteří prošli speciálním kurzem. Toto školení probíhává v Brně a po jeho absolvování strážník získá osvědčení,“ řekl ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma. Při samotném zásahu pak mají městští policisté rovněž speciální rukavice. „Někdy musíme odchytávat zvlášť nebezpečná plemena, ale naštěstí zatím při zásahu nedošlo k žádnému pokousání. Ale na druhou stranu se nějaké drobné škrábance u zasahujících policistů objevily,“ doplnil Kužma.

Počet odchycených psů v roce 2007 v jednotlivých měsících

  • město 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 celkem za rok
  • Frýdek-Místek 21 18 24 23 18 18 23 24 16 25 22 33 265
  • Třinec 7 15 7 11 15 8 14 12 17 9 17 18 150
  • Jablunkov 3 2 7 3 2 4 3 4 5 4 4 6 47

Nejdéle útulek obývá psí dědoušek Tibetka

FRÝDEK-MÍSTEK, SEDLIŠTĚ (jr) – V psím útulku v Sedlištích mají v současné době okolo šestatřiceti psů. Nejdéle je tu chlupatý psí veterán Tibetka. Svůj útulkový kotec tu už obývá rok. Většinou se ale psy z útulku daří umístit do „náhradních rodin“ během dvou měsíců. Lidé mají největší zájem o štěňata a čistokrevné psy. I takoví chlupáči se tu totiž čas od času objeví. Naopak nejhůře nacházejí nové páníčky starší psi.

„Měli jsme tu jednoho opravdového veterána, patřil už skoro k našemu inventáři. Byl to takový hodný a milý hnědý pudlík. Byl u nás asi dva roky. Nikdo ho nechtěl jen proto, že už měl kolem dvanácti let. Jednou ale přišla taková starší paní a chtěla staršího psa. Že prý tu už ani ona dlouho nebude a staršího pejska chtěla proto, aby s ním prý mladí neměli starosti, až i ona odejde. Chtěla, abych ji nějakého psa vybrala sama. Měla jsem tehdy obrovské dilema, jestli jí dát raději toho pudlíka nebo asi desetiletého chlupatého a stejně milého Tibetku. Nevěděla jsem, jak to vyřešit. Nakonec rozhodlo, že pudlík byl v útulku déle a nový domov už si opravdu zasloužil. Myslím, že u té paní se má dobře,“ vyprávěla Eva Vinklárková.

Někdy je pro ni těžké loučit se s pejsky, kteří v útulku strávili dlouhý čas a už si na ně zvykla. „Snažím se na ně neupínat. Stále si opakuji, že v novém domově jim snad bude lépe,“ povídala. Do útulku se dostávají jen odchycení psi. Kdo by sem chtěl umístit psa, o kterého se z nějakého důvodu není schopen postarat, má smůlu. Takové psy útulek přijmout nemůže, město by pobyt takového psa neproplatilo. „Podle zákona majitel za psa ručí a je povinen se o své zvíře postarat. Setkali jsme se ale i s případem, že se lidem narodilo dítě, které mělo na psa alergii. Podali si inzerát, ale jejich psa nikdo nechtěl. Možná by bylo humánnější psa uspat, ale ani to zákon u zdravého zvířete nepřipouští. Majitel se nakonec odhodlal k zoufalému činu. Přivázal psa někde u hypermarketu a aby zvíře netrpělo, ihned nám zavolal, co udělal a jestli bychom mohli toho psa zajet odchytit,“ vzpomínala na zoufalý případ provozovatelka útulku.

Není vám lhostejný osud pejsků z útulku. Dnes si můžete vybrat z nabídky útulku v Sedlištích a nabídnout zvířátku domov.

V hotelu je potřeba pejsky objednávat s předstihem

SEDLIŠTĚ (jr) – V životě majitelů psů čas od času mohou vzniknout situace, kdy na pár dnů potřebují svého chlupatého mazlíka pohlídat. Někdy pomohou rodiče, příbuzní nebo známí, když ale tato možnost selže, nemusí být ještě všechno ztraceno. Pejsek může na páníčka počkat v psím hotelu. Obzvláště během období dovolených je ale třeba psy do hotelu objednat s dostatečným předstihem.

 

„V našem psím hotelu je možné umístit jakéhokoliv psa. Podmínkou je pouze předložení platného očkovacího průkazu. Psi jsou umístěni po jednom v kotcích se zateplenými boudami. Každý den je pouštíme podle možností i na několik hodin proběhnout a někdy je také bereme na procházku kolem blízkého lesa. Maličké psy si někdy vezmeme i domů, u větších plemen je umístění v bytě problematičtější,“ vysvětlila provozovatelka psího hotelu v Sedlištích Eva Vinklárková.

Psi tu mají zajištěn dohled veterináře a péči, na jakou jsou zvyklí. „Běžně krmíme speciálními kvalitními granulemi lepší střední řady. Pokud je ale některý pes zvyklý na jiný druh stravy, zajistíme ji. Je to vždy na domluvě s majitelem. Měli jsme v hotelu například psa, který byl zvyklý jen na vařené vnitřnosti nebo maso s rýží. Vyřešili jsme to tak, že jeho majitelka přinesla uvařené nasáčkované zmražené žrádlo, které jsme pak psovi jen ohřívali,“ zavzpomínala na náročného psího hosta Vinklárková.

O dočasné ubytování psů je velký zájem a zdejší psí hotel má i své pravidelné zákazníky. „Majitelé psů jsou s našimi službami spokojení a vracejí se. K jejich spokojenosti myslím přispívá i vesnické prostředí, ve kterém je psí hotel umístěn. Máme velkou zahradu, kde se psi mohou dostatečně proběhnout,“ usmívala se Vinklárková. Ubytování v psím hotelu včetně krmení vyjde pro malého psa na 95 korun a pro velkého psa 120 korun. Majitelé ale musejí zvláště v době dovolených počítat s dlouhými objednacími lhůtami. „Na léto je dobré psa do hotelu objednat nejlépe už v březnu nebo v dubnu, hned jakmile lidé znají termín dovolené. Vloni poprvé jsme měli úplně plno i přes Vánoce. Ostatní termíny nejsou tolik plné, ale vždy je výhodnější se objednat předem,“ upozornila Vinklárková.