Deset dnů v naprosté tmě, tichu a izolaci stráví terapeut Andrew Urbiš proto, aby na vlastní kůži vyzkoušel teoretické poznatky lékařů a zkušenosti tibetských mnichů.

„Tato léčebná metoda je vhodná pro všechny lidi, kteří žijí v trvalém napětí a přetížení či jiných náročných životních podmínkách. To znamená pro manažery, politiky, pro osoby trpící syndromem vyhoření,“ tvrdí Urbiš s tím, že dočasné odloučení od veškerých podnětů může přinést úlevu u nejrůznějších psychosomatických chorob.

Psycholog bude při pobytu v temnotě a tichu pod dohledem lékařů, kteří budou monitorovat jeho vitální funkce a spánkový rytmus. Zároveň bude pro veřejnost po celou dobu pobytu zajištěno sledování jeho činnosti infrakamerou s on-line přenosem. Zájemci mohou terapeuta sledovat na www.brc.cz.

„Když zvednu prst, znamená to, že vás zdravím,“ směje se Urbiš.

V průběhu pokusu bude psycholog provádět různá tělesná cvičení a komentovat svoje prožitky. „Vzal jsem si s sebou fixy a papír, budu si ve tmě zkoušet kreslit a psát, pak uvidíme, co z toho vzejde. Také tu mám rotoped a krokoměr – abych po pokusu věděl, kolik jsem toho nachodil. Při delším pobytu ve tmě a izolaci přestává mít člověk přehled o tom, kdy je den a noc. Proto mám s sebou provázek, když budu mít pocit, že začíná další den, udělám na něm uzel. Pak vyhodnotíme, jak jsem se strefil,“ vysvětlil Urbiš.

Jeho výživa bude zabezpečena nutričně kompletní tekutou stravou tak, aby byl zajištěn kompletní denní doporučený přísun energie a živin včetně minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Část potravy je ve spolupráci s Mendelovou univerzitou pokryta jídly z hmyzu. „Díky vysokému obsahu minerálních látek, stopových prvků, omega mastných kyselin a esenciálních mastných kyselin je hmyz jedinečným zpestřením stravy pro osoby nacházející se v náročných životních situacích,“ tvrdí Urbiš.

Vedení Beskydského rehabilitačního centra zvažuje, že tuto metodu zařadí do svých rozvojových plánů a vybuduje léčebné jednotky pro realizaci terapie tmou. „Odborné studie a objektivní zkušenosti prokazují vysokou účinnost této metody, která není určena pouze nemocným lidem, ale i všem zdravým osobám,“ vysvětlil ředitel centra Milan Bajgar. Předpokládá, že první klienty by mohli na terapii tmou přijmout v létě. „Upravíme kvůli tomu dřevěné domky, které máme v areálu Beskydského rehabilitačního centra tak, aby v nich byla absolutní tma a klid,“ slíbil Bajgar.