Vystudovala gymnázium ve Frenštátě pod Radhoštěm, právnickou fakultu UK v Praze a po přesídlení do Austrálie také fakultu sociálních věd Melbournské University. Jana Ptacek má ráda věci nevšední, tvůrčí a stimulující. Cestovala ve více než třetině zemí světa a navštívila všech sedm kontinentů. „Ze všeho nejlépe se cítím s batohem na zádech v buši či jiné volné přírodě, kde domovem je pouze spacák nebo stan, kde se vaří na ohni, myje v potůčku a večer se kouká na hvězdy,” řekla o sobě kozlovická rodačka.

Favoritem je Karel Čapek

Zajímá ji antropologie, historie, linguistika a literatura. Ke svým oblíbeným českým spisovatelům řadí například Karla Čapka. Obdivuje jeho mistrovskou práci s jazykem, lidskost a širokou škálu námětů, od aktuálních společenských, přes cestopisy, povídky, povídání o zvířátkách a zahrádce, až po pohádky pro děti. Ráda sáhne rovněž po knihách Jana Wericha, Bohumila Hrabala a Milana Kundery.

„Světových autorů mě oslovuje celá řada. Za všechny zmíním pouze dva. Imponuje mi duchaplná zábavnost a neutuchající humor Marka Twaina a úžasná tvůrčí fantazie Gabriela Garcie Marqueze,“ dodala nová členka Literárního klubu. Psát začala v souvislosti s cestováním, z vděčnosti za krásu okamžiku a, jak doufá, i za svůj dar vidět a sdělit. Píše pro sebe a pro hrstku svých nejbližších.

Australie ji otevřela nové možnosti

„V mém literárním šuplíku se tísní zatím tři dokončené díly úsměvných povídek z cest pod názvem Návraty. Chystám se přidat k nim několik dalších dílů. Cestovních deníků mám totiž plnou krabici,“ přiznala Ptacek. Když zrovna necestuje, žije a pracuje v Melbourne, kde se usídlila v roce 1982. Začátky v nové zemi popisuje jako vpravdě krušné - nový jazyk, neuznané vzdělání, ztráta osobního kontaktu s rodinou, začátek od nuly.

Na druhé straně díky úsilí, cílevědomosti a práci objevila v Austrálii některé nové možnosti, mezi nimi i cestování. „Už dávno v Austrálii nehledám evropský les. Dávno jsem našla cestu k osobité australské kráse a jedinečnosti. Kdykoli odcestuji na delší dobu, stýská se mi po oblíbených Grampians, rozsáhlém pískovcovém pohoří asi 260 kilometrů od Melbourne,” prozradila Jana Ptacek.

Nedávno začala psát i v angličtině. Její z češtiny přeložená povídka pro děti Mia and Ory čerpá z osobní zkušenosti z péče o mláďata australského possuma. Anglická prvotina pro děti s titulem Příhody tučňáka Roniho, zasazená do melbournské čtvrti St. Kilda, je oslavou magického prolínání světa lidí a zvířat.