Jde o nebezpečné onemocnění, které je smrtelné pro původní evropské druhy raků, v tomto případě raka říčního. Zasaženy byly stovky až tisíce jedinců tohoto vzácného korýše, který je v České republice zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.

Ochranné pásmo je na řece Morávka stanoveno od parkoviště Velké Lipové (obec Morávka) po soutok Morávky s přítokem Bahno (obec Nižní Lhoty). Do ochranného pásma je dále zahrnuta také řeka Mohelnice až po soutok s Jestřábím potokem (obec Krásná) a preventivně také některé další menší přítoky Respektujte proto nařízení veterinární zprávy a Agentury ochrany přírody a krajiny.

Veterinární opatření

Pro zamezení šíření račího moru nařídila Krajská veterinární správa ve vymezeném ochranném pásmu přísná omezení.

Zakazuje se přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásma do jiných vodních toků nebo uzavřených vod. Po lovu ryb, nebo jakémkoli jiném pohybu ve vodním toku ve stanoveném ochranném pásmu, je nutné provést očistu a dezinfekci či dokonalé vysušení rybářského či jiného náčiní, holínek, pracovních strojů apod. Při důsledném dodržování těchto pokynů se významně sníží riziko přenosu onemocnění na další vodní plochy.

Krajská veterinární správa ve spolupráci s AOPK ČR již odebrala vzorky uhynulých raků a v ochranném pásmu rozmístila varovné cedulky s informacemi o nákaze.

Pokud máte podezření na račí mor nebo jste uhynulé raky v Beskydech objevili, s jedinci nemanipulujte a kontaktujte AOPK ČR na e-mailem moravskoslezske@nature.cz nebo telefonicky 951 425 401.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bourání komína ve Frýdku-Místku

Firma Smolo začala s postupným bouráním komína v areálu bývalé Lembergerovy továrny | Video: Pryček Vladimír