„Rozhodnutím ředitele Nemocnice Třinec je s ohledem na nepříznivou epidemiologickou situaci ohledně chřipkových onemocnění z preventivních důvodů vyhlášen zákaz návštěv s okamžitou platnosti od středy 17. února," informovala mluvčí nemocnice Jolana Filipová. Deníku řekla, že v Třinci nemocní jsou jednak pacienti, jednak chřipku začíná mít rovněž personál.
Na Podlesí nesmí návštěvy na ARO
Podobnou informaci včera zveřejnila Nemocnice ve Frýdku-Místku s tím, že zákaz návštěv do odvolání platí ode dneška.
Částečné omezení platí i v třinecké Nemocnici Podlesí od 8. února návštěvníci nesmí na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO). „Tento zákaz platí pořád. Samozřejmě situaci s chřipkovou epidemií dále monitorujeme, pokud dojde ke zhoršení, zvážíme také zavedení plošného zákazu návštěv," řekla včera mluvčí Nemocnice Podlesí Radka Miloševská.
Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje minulý týden evidovali čtyři případy závažného onemocnění chřipkou v kraji, všichni pacienti byli nakaženi onemocněním typu A s podtypem H1N1. Nemocnost akutní respirační infekcí byla 1557 případů na sto tisíc obyvatel, tedy přibližně stejná jako předchozí týden.
Prevence proti chřipce podle třinecké lékařky pro dospělé Heleny Zedkové souvisí se zdravou výživou a zdravým životním stylem.
„Mít bohatý jídelníček s dostatkem vitaminu C, otužovat se nebo třeba pít dostatek tekutin," uvedla lékařka s tím, že pokud je rozšíření nemoci v epidemiologickém stadiu, je těžké se mu při kontaktu s nemocným člověkem vyhnout. „Vše ale samozřejmě závisí na imunitním systému a například na tom, zda má člověk pravidelné infekty," doplnila třinecká lékařka Helena Zedková.
Chřipka začíná náhle horečkou
Chřipka je relativně závažná infekce, která v Česku každoročně způsobí onemocnění statisíců lidí, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí. Nejvyšší výskyt je u školáků a u dospívajících, maximum počtu úmrtí pak mezi seniory. Onemocnění chřipkou začne náhle, objeví se horečka (často i přes 39 °C). Ta bývá provázena zimnicí, bolestí svalů a kloubů a bolestí hlavy. S odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Na rozdíl od mnoha dalších nechřipkových respiračních onemocnění virového původu není u chřipky výrazná rýma, ačkoliv i zde může být značný individuální rozdíl v závislosti na vlastnostech vyvolávající varianty viru. Hlavně u dětí se někdy může objevit i průjem či zvracení. Horečka trvá obvykle tři dny, pak postupně během dalších dvou až třech dnů klesá. Postupně mizí i další příznaky.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví (zkráceno)