„Myslím si, že my v současné době propouštět nebudeme, pracovníci jsou vytíženi tak akorát. Už tak máme problém zvládnout to, co potřebujeme,“ řekla ve čtvrtek redakci tajemnice třineckého městského úřadu Alena Textorisová. „O šetření se bavíme skoro na každé poradě. Klademe důraz na to, aby se šetřilo na všech frontách, i na spotřebě materiálu,“ dodala Textorisová.

Datové schránky pomohou

Přestože je zřejmé, že „na papíru“ nelze ušetřit nijak závratné částky, pokud to není bezpodmínečně nutné, dokumenty se netisknou. Výdaje lze snižovat i díky zavedení systému povinných datových schránek. „Novou spisovou službu, která umí komunikovat s datovými schránkami, jsme zavedli na konci října. Tím vlastně naplňujeme podmínky elektronizace veřejné správy. Zatím je pro nás tato komunikace zdarma, zasláním do datové schránky ušetříme přibližně 30 korun za doporučený dopis. My věříme, že to bude podstatná úspora, ale prokáže se to až po určitém čase,“ pravila Textorisová.

Klíčovou zůstává otázka rozpočtu na rok 2010. Je jisté, že „zchudne“ o desítky milionů korun, což se projeví především u investic. „Víme, že v příštím roce bude těch prostředků ještě míň, my s tím počítáme. Hledí se na to, aby se mohly dokončit rozpracované akce, nové budou jen investice, na které budeme moci dostat dotaci,“ naznačila Textorisová. Krize se podle ní promítá i při běžných výběrových řízeních na pozice úředníků, kdy se radnici hlásí desítky zájemců o místo.

„Někdy je to i o stovkách kandidátů,“ poznamenala tajemnice. Výjimkou jsou konkurzy na pracovníky sociálního odboru, kde je nutné mít speciální typ vzdělání. Navíc v době hospodářské recese je to velmi vytížený odbor. „Na sociálce se mění spousta věcí. Máme tam většinou mladá děvčata, která odcházejí na mateřskou, což není nic neobvyklého. Ale je obrovský problém je nahradit, těch uchazečů bývá tak maximálně do dvaceti,“ upozornila Textorisová.

Uspoří dalších 27 milionů

Ekonomická krize se ovšem nevyhnula ani frýdecko-místeckému městskému rozpočtu. „Propad daňových příjmů městského rozpočtu oproti původnímu schválenému rozpočtu pro letošní rok už činí 72,6 milionu korun,“ informovala frýdecko-místecká primátorka Eva Richtrová (ČSSD). Město proto musí přistoupit k výrazným úsporným opatřením. „Město už v prvním pololetí provedlo úsporná opatření ve výši 45 milionů korun. Upustilo například od realizací některých investičních akcí, zrušilo fond reprezentace a propagace a zavedlo různá úsporná provozní opatření. Nyní jsou navrženy úspory ve výši dalších 27,6 milionů korun, které už také schválili zastupitelé,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

Úsporná opatření se dotkla jak investic, tak i provozu města. „Už přes tři měsíce jsou na minimum omezeny jízdy referenčními vozy a školení úředníků, omezen je také nákup tiskáren, kopírek a podobně. Magistrát nepřijímá nové zaměstnance za ty, kteří odcházejí do důchodu nebo končí pracovní poměr na dobu určitou. Letos takovýmto způsobem na úřadu ubylo 15 lidí,“ uvedla mluvčí. Město zatím nekoupí ani novou telefonní ústřednu, neposkytne dotaci na nákup nových autobusů městské hromadné dopravy a neuskuteční se ani některé plánované rekonstrukce místních komunikací.

Některé investiční akce musely být odloženy až na příští rok. Šetřit musejí rovněž všechny městské společnosti. „Dostaly pokyn, aby snížily své výdaje o patnáct procent,“ upřesnila primátorka. Snížený bude i frýdecko-místecký rozpočet na příští rok. Podle předpokladů budou oproti letošku daňové příjmy města nižší o dalších 52 milionů korun.

MAREK CHOLEWA
JANA RUMIANOVÁ