Ztracené mobily, klíče nebo peněženky. Věci, které přinesou lidé jako nález, musejí města i obce namísto půl roku skladovat tři roky. Ukládá jim to nový občanský zákoník, který platí od loňského ledna. Ve skladech městských úřadů se tak hromadí stovky předmětů.

„Skladovací prostory u nás byly navýšeny na více než dvojnásobek plochy, ale jen z důvodu, že nalezené věci se musí ,skladovat´ po dobu tří let, nikoli z důvodu, že by se zvýšilo množství nalezených věcí," přiblížila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Nálezů ve Frýdku-Místku naopak v poslední době ubylo. „Do roku 2013 jsme měli průměrně 300 nalezených věcí, v roce 2014 to bylo 200," upřesnila mluvčí. Drahé věci si lidé většinou přijdou vyzvednout, musí ale prokázat, že jsou jejich majiteli. „Například u mobilů nejlépe dokladem účtenkou, fakturou nebo popisem telefonu, uvedením telefonu po jeho zapnutí do režimu možného volání a podobně. Staré mobily a stará kola pro svůj mizerný technický stav končí na skládce a ostatní věci ve spalovně v Ostravě," doplnila Jana Matějíková.

Vedou mobily

Mobilní telefony, jízdní kola nebo batohy bývají nejčastějšími předměty, které lidé ztrácí ve Frýdlantu nad Ostravicí. Svědčí o tom seznamy, které frýdlantská radnice uveřejňuje na svých webových stránkách.

Podobné je to například i v Třinci. Letos na jaře se ale ve ztrátách a nálezech objevil také kožený měšec nebo hasicí přístroj, v létě třeba gumová hadice a kanystr. Tamní městský úřad doposud nemá s podmínkami nového občanského zákoníku větší problémy. „Stávající prostory na uskladnění nalezených věcí nám vyhovují.

Po uplynutí tříleté lhůty dle zákona se nalezené věci automaticky stávají majetkem města a dále se s nimi nakládá v souladu s vnitřní směrnicí města Zásady pro hospodaření s majetkem města. Zničené a nefunkční věci se vyřadí a následně zlikvidují," upřesnila mluvčí radnice Šárka Szlaurová. Úřady mohou věci po uplynutí lhůty také prodat nebo darovat potřebným.