Po třech letech od chvíle, kdy obec zadala vypracování projektové dokumentace, se nyní raškovickým podařilo zrekonstruovat školní kuchyni a jídelnu. „Samotná stavba byla zahájena letos 1. dubna a v polovině července byla dokončena. Začátkem srpna pak proběhla kolaudace a 1. září, na začátek školního roku, jsme školní kuchyni a jídelnu mohli slavnostně otevřít a uvést do provozu,“ shrnul průběh prací starosta Raškovic Ivo Fluksa (ČSSD). Rekonstrukce stála celkem 11 milionů korun, z toho přes milion korun zaplatila ze svého rozpočtu obec, zbytek peněz je z dotace. „Systém stravování se posunul o několik řádů výše,“ pověděl starosta.

Jako úplně první jídlo, které kuchařky v nové kuchyni uvařily a upekly, byl hovězí guláš a plněné kynuté buchty. „Budeme teď nějakou dobu v záběhu, musíme si na všechny ty novinky zvyknout. Je to něco úplně jiného, než na co jsme byli zvyklí ve staré kuchyni, je to obrovský skok. Samozřejmě jsme s novou kuchyní velmi spokojené,“ usmívaly se hlavní kuchařka Anna Šigutová a pomocná kuchařka Anna Dordová.

V raškovické školní jídelně se stravuje okolo tří set strávníků. „Dříve jsme ve staré kuchyni měli v podstatě jeden elektrický sporák a pár hrnců. V kuchyni bylo málo prostoru, všechno tu bylo zastaralé a tudíž i náročné na údržbu,“ popsala dřívější podmínky v kuchyni ředitelka raškovické základní školy Hana Kachtíková. Obec ke staré kuchyni přistavěla další část, takže se prostory rozšířily. „Šlo nám hlavně o to, aby nová kuchyně splňovala všechny hygienické normy a měla i dostatečnou kapacitu. Navíc se o několik úrovní zvýšila kvalita vaření i po technologické stránce,“ konstatoval starosta Ivo Fluksa. „Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným za velkou vůli komunikovat a tvořit s ohledem na funkčnost. Všem záleželo na tom, aby byl výsledek skutečně dobrý. Zvláště bych pak vyzvednul práci vynikajícího stavebního dozoru Petra Tomáše a ředitelky školy Hany Kachtíkové,“ řekl starosta.

O tom, že se dílo podařilo, nasvědčovaly i první reakce dětí po vstupu do jídelny: „Jé, to je krásné,“ vydechli první malí strávníci. „Moc se mi to líbí,“ pověděla Valérie Šebestová ze 3.A. „Už se těším, až sem budu chodit na obědy,“ doplnila Simona Šebestová ze 6.A raškovické ško­ly.