VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Realitka je v likvidaci, zbyly po ní dluhy a nábytek

Frýdek-Místek – Soud poslal společnost FM Reality do likvidace. Firma se sídlem na frýdeckém náměstí, která patřila realitnímu agentovi Romanu Červíkovi, byla v obrovských problémech od roku 2009. Loni už žádnou činnost nevyvíjela. Lidé, kteří jí dříve svěřili peníze, přišli řádově o miliony korun. Červík je nyní nepravomocně odsouzen za podvod a zpronevěru.

31.3.2011
SDÍLEJ:

Vstup do firmy FM Reality (na archivním snímku). Společnost působila na frýdeckém náměstí, už v roce 2009 se ale dostala do problémů. Soud ji nyní poslal do likvidace.Foto: Deník/Marek Cholewa

Z obchodního rejstříku vyplývá, že usnesením Krajského soudu v Ostravě, které nabylo právní moci 23. února, byla společnost „zrušena s likvidací“. Zároveň byl jmenován likvidátor. Údaje jsou v rejstříku zapsány k 17. březnu.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Co to znamená pro věřitele? „Likvidátor by to měl dvakrát zveřejnit v obchodním věstníku. A měl by vyzvat všechny věřitele, aby přihlásili své pohledávky do likvidace,“ řekl redakci právník, který zastupuje jednu z poškozených klientek realitky.

Dodal, že likvidátor provede soupis majetku a udělá účetní závěrku. Pokud zjistí, že hodnota majetku nebude k uspokojení věřitelů stačit, měl by automaticky podat návrh na insolvenci. „Reorganizace firmy není možná,“ upozornil právník.

Podle něj je pravděpodobný tento scénář: nakonec bude podán návrh na konkurz, ten však bude pro nedostatek majetku zrušen. Firma pak bude vymazána z obchodního rejstříku, čímž zanikne.

Pohledávku přihlásí, o hodnotě majetku si ale nedělá iluze

Vše nasvědčuje tomu, že FM Reality fungovala roky jen jako „prázdná schránka“. Neměla žádné nemovitosti, všechna auta jí už dávno zabavila leasingová společnost, a tak podle právníka půjde zřejmě jen o vybavení kanceláře, tedy stoly, židle a podobně. „Věřitelé by přesto měli na výzvu likvidátora zareagovat a pohledávky přihlásit. Já to asi udělám, ale nedělám si žádné velké iluze. Takový majetek tam určitě není,“ míní právní zástupce podvedené ženy.

Celková škoda, kterou však určoval soud v trestní kauze, je asi šestnáct milionů korun. Jde o peníze, které měl získat trestnou činností přímo Roman Červík. - více ZDE

Část poškozených má nyní sám odškodnit. V několika občanskoprávních sporech ale tvrdil, že jde pouze o pohledávky za FM Reality. To ovšem klientům nestačí, protože vědí, že z firmy už žádné peníze nedostanou.

Červík svou realitku založil v červenci 2006 a ve firmě byl i jediným jednatelem. Před více než rokem však proběhla exekuce, která skončila „postižením“ jeho stoprocentního obchodního podílu. Společníkem se pak stala sama společnost FM Reality, což je ale možné jen na omezenou dobu. - více ZDE

Není bez zajímavosti, že v nedávném usnesení krajského soudu, které se týká likvidace, se píše, že jediným společníkem byl jakýsi Petr Bartošek. Podle osloveného právníka jde ale patrně o překlep, protože člověk tohoto jména zde nikdy nefiguroval.

Soud konstatoval, že jmenování Romana Červíka likvidátorem se „jeví neefektivním“, a rozhodl proto o jmenování jiné osoby.

Firmu s podobným názvem kauza nepoškodila

Kromě Červíkovy firmy, která měla oficiální název FM REALITY realitní kancelář s.r.o., působí v České republice i společnost FM reality s.r.o. Mimo Moravskoslezský kraj obchoduje zejména se dřevem, na internetu se však prezentuje i jako realitní kancelář. Podle muže, který zde pracuje, ale téměř totožné názvy nepřináší žádné komplikace. „To slyším poprvé,“ uvedl muž poté, co mu redakce sdělila jméno problémové frýdecko-místecké realitky. Po stručné informaci k výši škody, která je přičítána někdejšímu majiteli, pravil: „Nějakej syčák.“

Autor: Marek Cholewa

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Adventní městečko bavilo v neděli bohatým programem.

Adventní městečko bavilo v neděli bohatým programem

Pohádková zastávka v Třinci.

Třinec má novou zastávku. Tentokrát pohádkovou

Sloup se sochou čeká oprava

Frýdecko-místecká radnice vypsala zakázku na restaurování pískovcového sloupu s kopií sochy Panny Marie na náměstí Svobody v Místku.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Na prodej občerstvení na vánočních trzích se v posledních týdnech roku 2017 zaměřují při svých kontrolách pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě (KHS).

Krajští zastupitelé podpořili Třinec, stane se statutárním městem?

Třinec – Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje na svém posledním zasedání jednomyslně 64 hlasy podpořilo návrh změny zákona č. 128/200 Sb. o obcích, aby byl Třinec zařazen mezi statutární města České republiky.

Lodní kanál propojující Dunaj, Odru a Labe je na dosah

Už Karel IV. snil o vodní cestě, která by spojila povodí Baltského, Černého a Severního moře, a po které by mohly proplouvat velké nákladní lodě. Po téměř 700 letech teď jeho představa získává podstatně reálnou podobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT