Muž měl od listopadu roku 2020 do letošního února prostřednictvím inzerátů na internetových portálech nabízet vstupenky na kulturní akce v podobě koncertů, výstav, muzikálu či divadelního představení, ale také na akce sportovní. Po zaplacení se však kupující lístků nedočkali.

Ke vkládání podvodných inzerátů měl muž používat telefonní čísla svých známých. S kupujícími měl pak komunikovat pod různými přezdívkami prostřednictvím několika emailových adres a platbu požadovat vždy předem na bankovní účet.

Požár kuchyně v podkroví rodinného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Požár podkrovní kuchyně ve Frenštátu pod Radhoštěm způsobil škodu za 400 tisíc

„Za tím účelem měl pak oslovit další své kamarády, kamarádky a známé pod různými smyšlenými legendami (například že mu příbuzná chce poslat peníze, ale on má zablokovanou platební kartu), aby mu poskytli čísla svých bankovních účtů. Na ty pak poškození posílali platby za domnělý nákup vstupenek. Dotyční následně hotovost vybrali a předali obviněnému, aniž by z toho měli prospěch,“ prozradila Kateřina Kubzová z Policie ČR.

Ve dvou případech měl obviněný projevit zájem o nákup hodinek či mobilního telefonu. Za zboží měl chtít zaplatit tak, že na účty prodávajících přišla platba od poškozených, kteří se domnívali, že platí za vstupenky.

Příklad podvodného inzerátu.Příklad podvodného inzerátu.Zdroj: PČR

Muž byl již dříve za obdobnou trestnou činnost odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody. Kriminalisté i nadále činí ve věci úkony, je proto možné, že trestní stíhání obviněného bude rozšířeno o další skutky. Byl podán návrh na jeho vzetí do vazby, který soudce akceptoval. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Policisté doporučují lidem, kteří takto nakupují přes inzeráty na internetových portálech, aby si před odesláním platby prodávajícímu ověřili jeho údaje (telefonní číslo, emailovou adresu nebo i číslo účtu) na internetu a také četli případné recenze.