V čem se bude letošní Třinecké filmové babí léto lišit od těch předchozích?

V tomto roce rezignujeme na retrospektivy mistrů jednotlivých kinematografii, které byly v minulosti tradiční. Místo toho přicházíme s aktuální programovou zajímavostí. Leitmotivem cele prohlídky bude legendární postava zbojníka Jánošíka, která se na festivalu objeví hned v několika filmových zpracováních. Vyhlásili jsme také novou soutěž na nejlepší fotografickou soutěž z letní rockové akce Zlot, jejíž výsledky budeme na festivalu prezentovat. Jinak pokračujeme ve starých dobrých tradicích, které byly v minulosti úspěšné. ¨

Bude promítán také nejnovější letošní velkofilm Jánošík režírován Agnieszkou Holland a vzniklý v tomto roce v polsko-česko-slovenské koprodukci?

Samozřejmě. Tímto filmem bude v sobotní večer celá prohlídka kulminovat. Jánošíka doprovází velký mediální humbuk, tak jsem velmi zvědavý, jak budou naši diváci na film reagovat.

Festivalovou specialitou je soutěž filmových debutů, ve kterém se utkají začínající režiséři se svými uměleckými prvotinami. Jak bude vypadat letošní konkurence?

Středoevropské kino prožívá neobyčejný boom začínajících režisérů. V soutěži se tak objeví až 11 snímků různých filmových žánrů. To je vůbec nejvíc v celé historii festivalu. Ceny budou přidělovat tři poroty – profesionální porota, studentská Stínová porota složená z vítězů soutěže Zlatá Recenze a svou cenu přidělí také publikum. Všichni porotci se zcela jistě pořádně zapotí.

Chystají se v programu také jiné doprovodné akce?

Na páteční večer jsme naplánovali koncert krakovské skupiny Blue Machine. Tato bluesová kapela letos v létě vystupovala na akci Zlot ve Vendryni a sklidila velký úspěch. Skupina udržuje úžasný kontakt s publikem, který bude podle našeho názoru mít v podmínkách třineckého kina ještě větší efekt.

Proč si myslíte, že by diváci neměli na 17. Třineckém filmovém babím létě chybět?

Festival vytváří jedinečnou šanci, kdy za zcela minimální peníze může každý shlédnout celé spektrum české, polské a slovenské filmové tvorby, která byla během poslední sezoně natočena. Filmové projekce doprovází odborný komentář. Program a další informace jsou dostupné na www.tfl.cz. Nabízíme taky možnost zakoupení pětidenní permanentky opravňující ke vstupu na všechny festivalové akce za pouhých 400 korun. Pro zájemce je na místě možný i nocleh. Celý festival poskytuje spoustu možností k setkáním s významnými osobnostmi středoevropského kina. Navíc nezapomínejme o společenské rovině festivalu. Tedy důvodů, proč na začátku října navštívit třinecké kino je skutečně dost. (red)