Finanční situace se během ledna u dvaatřicetileté Taťány Máchové z Frýdku-Místku, která je momentálně na mateřské dovolené se svou tříletou dcerkou Kristýnkou, opravdu vyhrotila. „Kvůli reformě máme nyní skutečně podstatně méně peněz, než tomu bylo ještě měsíc předtím. Je to nejen proto, že mám o polovinu nižší mateřskou, ale mohou za to především také poplatky u lékaře a vyšší ceny za veškeré energie a potraviny. O nějaké dovolené si nemůžeme dovolit vůbec ani přemýšlet,“ posteskla si dvaatřicetiletá maminka Taťána Máchová z Frýdku-Místku.

Nejvíce zdrcená je ovšem tím, že si nyní vůbec nemohou dovolit další dítě. „To už bychom vůbec neutáhli. Navíc mi už začínají další starosti, protože si už začínám vzhledem ke končící mateřské hledat práci. Není to ovšem vůbec snadné. Když se většinou zaměstnavatel dozví, že mám malé dítě, moje šance na přijetí hodně klesá,“ poukazovala na nespravedlnost Taťána Máchová, která si už vůbec nedovede představit, že by manžel přišel o práci. „Tak to by byla úplná katastrofa.

Ani společné zdanění manželů se nám už nevyplácí. Je to opravdu těžké období. Doufám, že se to po dalších volbách alespoň trošku změní k lepšímu,“ vzhlížela s nadějemi do budoucnosti Máchová. Existenční starosti se nyní začínají dotýkat i sedmapadesátileté Jarmily Urbišové z Frýdku-Místku. „Protože jsem důchodce, rozhodně si nemůžu nijak vyskakovat. Rapidně nám stouply náklady za všechno. Proto se snažím najít nějakou brigádu. Byla bych vděčná i za čtyřhodinovou práci denně. I když jsem před odchodem do důchodu pracovala ve frýdecko–místeckém Slezanu, vůbec by mi nevadilo, kdybych musela někde uklízet, případně i něco někde prodávat,“ zamyslela se důchodkyně Jana Urbišová.