Město však za potíže nemůže. „Centrální registr vozidel se zhroutil poté, co se propojil s počítačovou databází Schengenu. Systém spadá pod Ministerstvo vnitra. Registr vozidel je sice funkční, ale kvůli velkému množství dat, které zpracovává, pracuje velmi pomalu. Každé načtení dat ze systému trvá průměrně patnáct až dvacet minut a operace s jedním vozidlem pro uspokojení požadavku občana trvá i hodinu. Vzhledem k těmto skutečnostem je provoz na registru vozidel omezen, ne-li znemožněn,“ uvedla minulý týden tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Další novinka zřejmě nepotěší profesionální řidiče. Od začátku dubna totiž měly být vydávány a postupně měněny osvědčení profesní způsobilosti řidiče. Dosud však neexistuje prováděcí vyhláška ani metodika Ministerstva dopravy. Řidiči si ale podle zákona musejí průkaz vyměnit už do konce září. „Na Frýdecko-Místecku je v současné době čtyři a půl tisíce držitelů osvědčení profesní způsobilosti řidiče,“ konstatovala Jana Matějíková.

Úředníci proto budou muset v neodkladných případech žádosti ručně vypsat a řidičům vydají dočasný doklad bez fotografie. Tím však anabáze nekončí. „Ani po vydání vyhlášky však řidiči nedostanou správný doklad, ale pouze potvrzení. Nová osvědčení profesní způsobilosti řidiče bude totiž Státní tiskárna cenin schopna vyrábět až v srpnu nebo v září,“ upozornila mluvčí. „Předpokládáme, že se budou množit stížnosti řidičů, že nedostali plnohodnotný doklad a že musí absolvovat více návštěv úřadu, než předpokládali. Za průtahy při vyřízení žádosti se omlouváme, a to i přesto, že chyba není na naší straně,“ dodala Jana Matějíková.