První pondělí v novém roce některé úřady v Česku zavalili žadatelé, kteří si včasným příchodem chtěli zajistit, aby jim vytoužený nápis nikdo „nevyfoukl".

Podle mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jany Matějíkové si jen v dopoledních hodinách přišlo o značku požádat šest majitelů vozidel. „Už první žádost byla kuriózní, a to na ‚SPZ' ve formě VIP 11111, jenže v registru už byla obsazená, žadatel tedy vystřídal ještě kombinaci dvojek a nul, ale i ta už byla zadaná. Volné byly až trojky, takže skončil u značky VIP 33333," řekla Jana Matějíková a připomněla, že v osmiznakovém nápisu musí být alespoň jedno číslo. Další žadatelé podle ní chtěli značky 1XX XXXXX, H03 HUMER nebo 000 IIIII.

V Třinci očekávali více žadatelů

Městský úřad ve Frýdlantu nad Ostravicí evidoval v době od pondělí do čtvrtka pět žádostí o registrační značku na přání.

„Nápisy se většinou skládají z opakujících se číslic či písmen, popřípadě z názvu firmy nebo označení vozidla. Nezaznamenali jsme, že by někdo požadoval nápis, který by byl už rezervovaný," řekla vedoucí odboru dopravy Zdeňka Pohludková s tím, že vyřízení žádosti včetně vydání rozhodnutí trvá přibližně hodinu.

Přestože v hutnickém městě očekávali větší zájem, také na tamní městský úřad si od pondělí do včerejšího dopoledne přišlo o vytoužený nápis zažádat několik lidí sedm vlastníků osobních aut a jeden majitel motocyklu.

„Zájemci si vybrali kombinace čísel a písmen podle svého vkusu, které se vážou k jejich osobě nebo firmě, nešlo o žádné výstřelky. Čekali jsme v souvislosti s touto novinkou větší boom, ale zatím se kvůli značkám na přání žádné fronty na třineckém odboru dopravy netvoří," řekla včera na dotaz Deníku mluvčí třineckého městského úřadu Šárka Szlaurová.

Značky na přání jak na to?

Kde žádost podat?
Na úřadu s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Nutné je mít žádost s údaji o své osobě a s navrhovaným zněním značky. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostane žadatel značku do 15 dnů.

Jaký je poplatek?
Poplatek je deset tisíc korun za dvě registrační značky pro osobní automobil.

Kolik znaků musí nápis na značce mít?
V případě auta je značka složená z osmi znaků, u motocyklů ze sedmi a v případě mopedu z pěti.

Jaká jsou omezení nápisu?
Nápis musí obsahovat minimálně jednu číslici. Z důvodu snadné zaměnitelnosti není možné použít písmena G, CH, O, Q a W. Na značku na přání také nebude možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (-, *, /, ?, !, § a podobně), zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru nebo třeba krajských úřadů.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR