V případě západního břehu řeky Ostravice se to nabízí od peřejí ve stejnojmenné obci až skoro k moravskoslezské metropoli Ostravě. A lidé toho v těchto parnech logicky využívají. Osvěžují se jak ve vodě, tak pitím chladivého moku.

Peřeje, přírodní památka s ledovou vodou

Významná geologická lokalita na styku dvou příkrovových souborů usazeninových vrstev (flyšů) se stala vyhledávanou už dávno před vyhlášením za přírodní památku. Peřeje na Ostravici se však nikdy nestaly „masovou záležitostí“ díky zdejší ledové vodě, ve které se dá jen tak relaxovat mezi kamenitými útvary či si zaplavat. „Máme tady chaty,“ prozradili Deníku návštěvníci lokality, jeden manželský pár z Třince, druhý z Ostravy.

V Bruzovicích na levandulovém poli odstartoval samosběr. Levandule de Žermanické moře, 7. července 2023.
VIDEO: Fialové moře v podhůří Beskyd. Samosběr levandule u Žermanic odstartoval

Když předloni a vloni ještě fungovala samoobsluha Pivní prameny, nosili si odtud fajnšmekři točené pivo k Peřejím v kelímcích. Nyní zůstala možnost dát si v Ostravickém dvorku plzeňské, případně U Tkáčů nošovické pivo. Ve druhém se zmíněných podniků k tomu i zajímavě vaří – v nabídce se mimo jiné objevuje domácí tlačenka, sýry různých druhů a úprav, malakov či čokoládový dort s přelivem z lesního ovoce, obojí se šlehačkou

Kamenec, oblíbený, leč nebezpečný splav

Přímo ve Frýdlantě nad Ostravicí, dále po toku beskydské řeky, je splavů více. Největší oblibě se vždy těšil Kamenec, který se také nachází nejblíže centru města. „Výborný! Když tam člověk doplave, tak mu pěkně masíruje zádíčka,“ nechala se slyšet místní seniorka doprovázející k jezu vnučku. Ostatně, pro děti vzniklo jen kousek odtud hřiště. S občerstvením je to horší, pojízdný kiosek sem přestal jezdit už dávno.

Aquapark Olešná ve Frýdku-Místku.
Pět koupališť na Frýdeckomístecku, všechny pojedou, když bude hezky

„Ale pozor! Stávají tu i neštěstí, hlavně na jaře při velké vodě. Kdo přecení své síly, neumí plavat nebo jde do vody opilý, může na to doplatit,“ říká místní obyvatelka. Kamenec je místem, kde se před časem utopili hned tři mladíci.

U Žida, plavání v létě, ale také v zimě

Po celý rok si zvykli obyvatelé Frýdku-Místku a okolí plavat u jezu U Žida kousek u sídliště Riviéra, vilové zástavby a Starého Města. V zimě patří otužilcům a v letní sezoně všem. „K řece, ke splavu a samozřejmě k naší restauraci míří mraky lidí, spočítat se to nedá,“ uvádí personál výletního podniku stejného jména. Se slušnou nabídkou jídla i pití: cibulové kroužky, domácí sulc, párek v rohlíku, zelňačka s klobásou, chedarové nugetky a například plzeňský ležák pod padesát korun za půllitr.

Hasiči likvidují požár skládky pneumatik, 9. července 2023, Frýdek-Místek.
Hustý černý dým zahalil modré nebe nad Frýdkem-Místkem, hořely pneumatiky

U Žida vznikla po rekonstrukci splavu konkurence běžným koupalištím, není tu hluboko, vody má běžný dospělý ve „vývaru“ po ramena. „Super!“ pochvalovala si omladina skákající z jezu do vody.

Paskov, k dokonalosti chybí jen hloubka

Cyklopláž, tak pojmenovali provozovatelé stánek na západním břehu Ostravice v Paskově. Je doplněný pískem i lehátky se slunečníky. „Lidi se chodí koupat přes cestičku, kde máme řeku,“ popisují. "Na nějaké plavecké výkony tady ale chybí patřičná hloubka. K osvěžení, hlavně po cyklojízdě, to ale stač," podotýká zákaznice u pultu.

Slavnostní otevření nového pivovaru Koníček, 1. července 2023, Vojkovice.
Koníček: Pivo, které vás rozřehtá, vaří v novém provozu

Cyklopláž má dvanáctku Radegast za devětatřicet korun a devět druhů nealka - kávu ani čaj v to nepočítaje. Může se pochlubit i specialitou v podobě tvarůžkového tataráku a k dispozici je tu více druhů zmrzliny.