„Město Frýdlant nad Ostravicí společně s obcí Ostravice v těchto dnech spouštějí do provozu hlavní část projektu Čistá Odra, kterou je nový moderní tlakový kanalizační systém ve Frýdlantu nad Ostravicí-Nové Vsi a v Ostravici. V těchto dnech zahajuje zkušební provoz nová čistírna odpadních vod v Ostravici,“ informoval místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský (KDU-ČSL).

Jde o jednu z největších investic v Beskydech za poslední dobu. Projekt Čistá Odra spolyká v první etapě téměř 200 milionů korun, přičemž náklady na vybudování čistírny odpadních vod dosáhly 49 milionů korun. „Odkanalizování dané lokality se týká téměř čtyř tisíc obyvatel, což představuje 600 kanalizačních přípojek,“ doplnil informaci Bohumil Dolanský.

Výstavba kanalizace přitom pokračuje rychleji, než se původně předpokládalo. „Stavební práce začaly letos na jaře a původně měly být dokončeny v prosinci příštího roku. Předstihly však harmonogram, takže nejpozději v červenci 2010 bude zkolaudována celá stavba,“ pověděl místostarosta. „V části Frýdlant-Nová Ves je už nyní výstavba kanalizace dokončena téměř z 90 procent, vzniklo tu 230 kanalizačních připojení. Ostravice je napojena ze 60 procent,“ dodal.

„Rozhodli jsme se pro tlakovou kanalizaci, která je s ohledem na technologie i stavební náročnost až o polovinu levnější, než kanalizace gravitační. Levnější je třeba už i v tom, že lidé dostanou zadarmo přípojku v hodnotě kolem 60 tisíc korun,“ vysvětlil frýdlantský místostarosta. „Celé dílo bude spravovat nová vodárenská společnost Čistá Odra, která se stane také dodavatelem servisních služeb. Věřím, že moderní dílo přinese obyvatelům této části Beskyd dnes už zcela nepostradatelný komfort bydlení. Dobrou zprávou je i to, že se chystá sanace dotčených vozovek. V tomto směru se nám již podařilo společně s Moravskoslezským krajem koordinovat rekonstrukci silnice do Malenovic,“ konstatoval Bohumil Dolanský.