V loňských letech byla většina škol a školek zateplena. Letos dostanou některé z nich nové radiátory, někde se upravují jídelny, podlahy sociální zařízení nebo venkovní dvorky a terasy. Peníze na tyto opravy získaly instituce od města s přispěním Evropské unie, ale také od Ministerstva kultury České republiky.

„Atypickou výměnou oken prochází v těchto dnech základní škola národního umělce Petra Bezruče ve Frýdku. Vzhledem k tomu, že se jedná o památkově chráněný objekt, budou vyměněna pouze okna, u kterých již není možná repase. Stav každého dřevěného okna byl posuzován za účasti odborníků z památkového ústavu. Jedná se o časově náročnou zakázku s vysokými požadavky na řemeslné provedení,“ řekl náměstek primátora Jiří Kajzar. Náklady v tomto případě přesáhnou 6,6 miliónů korun. Ministerstvo kultury přislíbilo dotaci v částce přesahující 700 tisíc korun.

Hned začátkem prázdnin se začalo pracovat například v mateřské škole na ulici Olbrachtova. Rozšíří a navýší se zde kapacita jedné ze tříd. Opraví se také kuchyň, kde se přidá i malý nákladní výtah. Vymění se i radiátory a z terasy do druhého patra povede nové požární vřetenové schodiště. Školka Lískovecká se zateplí bude mít opravené terasy u dvou pavilonů.

„Další miliony korun poputují na rekonstrukci střechy mateřské školy Třanovského, rekonstrukci sociálního zařízení na Anenské, opravu kanalizace na základní škole Elišky Krásnohorské, ale také drobnou údržbu jako je malování, úpravy šaten, opravy plotů, ale i vzduchotechniky nebo elektroinstalace. Tři milióny letos město uvolnilo také na obnovu nebo dovybavení školních zahrad,“ uvedl náměstek primátora Pavel Machala, který má školství ve své kompetenci. V rámci energetických úspor budou také zatepleny fasády a střechy pavilónů základní školy 1. máje. Vymění se zde i okna a dveře, opraví se vytápěcí systém. Náklady zde přesáhnou 30 milionů korun.

Mapa obchvatu Frýdku-Místku.
Ekolog: Obchvat? Ať stát dodržuje zákon

Zateplování škol zahájilo město v roce 2008. Většina z 33 základních a mateřských škol již nová okna, střechu nebo zateplenou fasádu má. Náklady přesáhly 200 miliónů korun, více než 137 miliónů se uhradilo z dotací. Letos investuje město do rekonstrukcí škol a školek přes 46 miliónů korun.

Klára Kubiesová