Původní stavba, která pocházela z roku 1924, pozvolna chátrala od konce minulého století. Na stavu se podepsalo také využití budovy k ustájení dobytka.

„Rozhledna nyní nabízí výhledy na krásné panoráma okolních hřebenů a údolí Moravskoslezských Beskyd. V přízemí objektu budou vystaveny informační tabule o viditelných okolních kopcích a hřebenech, místní fauně a flóře,“ prozradila Markéta Langrová ze společnosti Brand House, která dostala celou rekonstrukci na starost.

Při rekonstrukci se ponechaly pouze čtyři vyzděné kamenné sloupy. Zbytek byl zdemolován. Pro snadnější přístup k rozhledně se zpevnily okolní plochy a vybudovala přístupová komunikace. Velký Polom leží ve výšce 965 metrů nad mořem, na hranici mezi Českou republikou a Slovenskem. Jedná se o přírodní rezervaci rozkládající se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Velký Polom a přilehlý hřeben je u turistů velmi oblíbený, vyskytují se zde celkem tři turistické chaty chata Skalka, ležící pod stejnojmenným vrcholem, na vrchu Kostelky se nachází lyžařský areál s chatou Severka a do třetice je zde Kamenná chata.

Co říkají na novou rozhlednu lidé, jsme se zeptali ve Frýdku-Místku. „Rozhledny k horám patří. Vždycky ale záleží, na jakém místě rozhledna stojí,“ řekl Deníku Jaromír Naiser. „Kolikrát je totiž výhled lepší přímo z kopce než z rozhledny. Každopádně si myslím, že nová rozhledna bude turistickým lákadlem. V Beskydech jich moc není,“ dodal Naiser. „Já turistka nejsem, takže rozhledny mě moc nelákají. Ale jsem pro jejich výstavby, do hor rozhledny patří. Před pár lety jsem v televizi sledovala cyklus o rozhlednách a moc se mi líbil,“ svěřila se Jana Horníková.

Další rozhledny v Beskydech

Velká Čantoryje (na snímku vpravo). Nachází se na česko-polském hraničním hřbetu, asi čtyři kilometry severovýchodně od Nýdku. Rozhledna je dílem architekta Vladimíra Müllera. Je to zastřešená stavba, která vyrůstá z kamenného přízemí. Konstrukce má pět pater a je vysoká 29 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 21,42 metru.

Kabátice. Rozhledna nad frýdecko-místeckou částí Chlebovice leží na Palkovických hůrkách. Pojmenovaná je podle kopce, na kterém se nachází. K rozhledně nevede značená cesta, ale dostanete se k ní snadno. Z rozhledny je krásný výhled východním směrem na vodní nádrž Olešná a za ní se rozkládající město Frýdek-Místek. V blízkosti rozhledny je vybudován pomník věnovaný místnímu básníkovi Františkovi Lazeckému. K rozhledně nevede značená turistická trasa, přístup k ní je po lesních cestách.

Čarták. Vrch 953 metrů nad mořem, zhruba 4 kilometry severně od Velkých Karlovic a 4 kilometry jižně od Prostřední Bečvy. Vede sem z Karlovic zeleně značená turistická cesta, z Karolinky žlutá značka a prochází tu červeně značená turistická a cyklistická trasa (Tanečnice-Čarták-Pod Kotlovou). Na vrcholu je rozhledna, která nabízí krásné výhledy na hřebeny Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a slovenských hor.

Zdroj: http://www.kr-moravskoslezsky.cz/