Na opravy objektu, který je v žalostném stavu, město podle zákulisních informací získalo bezmála třicetimilionovou dotaci z evropských fondů.

Na oficiální potvrzení se však čeká. „Já osobně jsem ještě žádné rozhodnutí neviděl, ale komisí to prošlo. Očekáváme to každou chvíli,“ řekl v pátek redakci šéf investičního odboru Daniel Fojcik. „Ten pavilon je opravdu hrozný, zároveň je to největší školský pavilon v rámci Třince,“ dodal.

Jednalo by se o historicky nejvyšší dotaci na opravu školní budovy v hutnickém městě.

„Pavilon E je pro nás velmi důležitý, protože v něm sídlí celý druhý stupeň a téměř všechny odborné učebny, jsou tam i kabinety učitelů z druhého stupně a čtyři třídy prvního stupně. V současné době máme 550 žáků, více než polovina dětí pavilon využívá,“ uvedla ředitelka 6. ZŠ Halina Franková.

Podle ní nelze rekonstrukci dále odkládat. V havarijním stavu je prakticky vše, včetně rozvodů elektřiny. „Některá okna mají žáci zakázáno otevírat. Trvá to delší dobu a samozřejmě se to každý rok zhoršuje. Hrozí úrazy, nechci ani domýšlet, co všechno se může stát. Pevně jsem věřila, že se podaří tu částku získat. Už se nedalo čekat, město v podstatě nemělo východisko,“ poznamenala Franková.

Po rekonstrukci bude pavilon bezbariérový a bude mít i výtah a nové sítě. „Děti se budou učit v náhradních prostorách. Budeme se snažit zajistit kvalitní výuku, nicméně bude to náročné. Počítám s tím, že požádáme ministerstvo školství o předčasné ukončení školního roku. Jednalo by se o poslední dva týdny v červnu, aby děti nebyly v hlučném a prašném prostředí,“ naznačila.

Kdy začnou práce, není jasné, podle Daniela Fojcika z pochopitelných důvodů ještě není vypsána soutěž stavebních firem. Halina Franková však počítá s tím, že rekonstrukce začne v květnu 2009 a potrvá čtyři měsíce. „Řekla bych, že jsme ve fázi, kdy to nejhorší máme před sebou. Hodně špatné jsou i takzvané krčky, které spojují hlavní části školy, ale jejich oprava už nebude tak finančně náročná,“ upozornila. Vysoké náklady na rekonstrukci pavilonu E zapříčinil fakt, že akci výjimečně nelze rozdělit na jednotlivé menší opravy.