Za objekt město zaplatilo deset milionů korun. Budova původně patřila společnosti Leasing Moravia, kterou již v březnu 2000 poslal soud do konkurzu. Zástupci Třince se s věřitelským výborem dohodli až v letošním roce. Celou transakci nakonec potvrdil konkurzní soud.

Podle místostarosty Radima Kozlovského (SN 1) již městští radní schválili nové smlouvy se stávajícími nájemci, a to na dobu neurčitou. „Staré smlouvy byly krátkodobé a vypršely 1. července,“ řekl redakci Kozlovský. V objektu tak zůstane obchodní akademie i jazyková škola Pygmalion. „V odpoledních hodinách navíc prostory využívá vysoká škola podnikání. Devadesát procent budovy tak slouží střednímu nebo vysokému školství, což je přesně záměr, s nímž jsme ji kupovali,“ upozornil Radim Kozlovský. Dodal, že v příštím školním roce se žádné výrazné změny ve struktuře oborů nechystají. „Neslyšel jsem o tom, že by se od září mělo cokoli změnit,“ uvedl Kozlovský. Již dříve prohlásil, že objekt se v budoucnu nevyhne nákladné rekonstrukci – hovoří se o opravě střechy, fasády, oken nebo kanalizace. Odhady nákladů se pohybují mezi šesti a osmi miliony korun.

„Město teď má jiné priority, myslím si, že bez dotací do toho nepůjdeme. O prázdninách zřejmě proběhnou jen nejnutnější opravy,“ naznačil místostarosta. Vysoká škola podnikání nyní nabízí bakalářské studium, jedná se však o jeho rozšíření na magisterské. Střední škola, kterou navštěvuje asi 220 studentů, funguje jako společnost s ručením omezeným. Jejím jednatelem a většinovým vlastníkem je Jiří Baron, kterého v kauze zkrachovalé Moravia banky poslal ostravský krajský soud loni v říjnu na 7,5 roku za mříže. Podle zatím nepravomocného rozsudku spáchal například úvěrový podvod. Jiří Baron třineckou akademii ovládá přes havířovskou firmu Baron school. Podle vedení města se však kontroverzní podnikatel jednání o koupi objektu neúčastnil.