Do projektu se letos poprvé zapojila také Charita Český Těšín a Město Třinec. Z magistrátu se do Afriky pošle sedm kol, která ležela ve skladu ztrát a nálezů již přes tři roky.

„Nezřídka se k nám na magistrát v rámci ztrát a nálezů dostanou jízdní kola různých typů a v různém stavu. V souladu se zákonem takováto kola uschováme, a pokud se do 3 let od nálezu vlastník nepřihlásí, stane se kolo majetkem města,“ uvedla primátorka Věra Palkovská.

Podolánky, Plucnarka, Čeladná.
Řidiči v beskydských Podolánkách nerespektují zákaz, jezdí do přírody

„Některá kola po opravě ještě využijí zaměstnanci úřadu pro služební účely, ale další rádi věnujeme pro dobročinné účely a podpoříme záslužnou aktivitu,“ dodala.

Magistrát už takto poslal do Afriky více než dvě desítky kol. „Pomáháme potřebným nejen u nás, ale i v zahraničí. Kolo znamená v Africe cestu ke vzdělání a jsme rádi, že starší kola ještě najdou uplatnění a udělají dětem radost,“ podotkla primátorka.

8. pěšího pluku, Frýdek-Místek, blokové čištění.
Ulici 8. pěšího pluku ve Frýdku-Místku čeká blokové čištění

Bicykly se shromažďují v Ostravě-Koblově, kde se třídí. Ty, které nevyhovují, se použijí na náhradní díly, případně jsou opravena a prodána. Výtěžek putuje na podporu projektu.

Vybrané modely po úpravách, na kterých se podílí například trestanci z věznice v Heřmanicích nebo klienti charitních dílen v Kunčičkách, putují do Gambie. Důležité je, aby dlouho vydržely a byly lehce opravitelné, samozřejmostí je, aby vyhovovaly terénu v africké zemi. Žáci se na nich musí dopravit sami do škol i patnáct kilometrů daleko.

Vizualizace nové podoby okolí frýdlantského nádraží. Snímek: MěÚ Frýdlant n. O.
Frýdlant získal dotaci přes 42 milionů na stavbu terminálu