Do projektu se letos poprvé zapojila také Charita Český Těšín a Město Třinec. Z magistrátu se do Afriky pošle sedm kol, která ležela ve skladu ztrát a nálezů již přes tři roky.

„Nezřídka se k nám na magistrát v rámci ztrát a nálezů dostanou jízdní kola různých typů a v různém stavu. V souladu se zákonem takováto kola uschováme, a pokud se do 3 let od nálezu vlastník nepřihlásí, stane se kolo majetkem města,“ uvedla primátorka Věra Palkovská.

„Některá kola po opravě ještě využijí zaměstnanci úřadu pro služební účely, ale další rádi věnujeme pro dobročinné účely a podpoříme záslužnou aktivitu,“ dodala.

Magistrát už takto poslal do Afriky více než dvě desítky kol. „Pomáháme potřebným nejen u nás, ale i v zahraničí. Kolo znamená v Africe cestu ke vzdělání a jsme rádi, že starší kola ještě najdou uplatnění a udělají dětem radost,“ podotkla primátorka.

Bicykly se shromažďují v Ostravě-Koblově, kde se třídí. Ty, které nevyhovují, se použijí na náhradní díly, případně jsou opravena a prodána. Výtěžek putuje na podporu projektu.

Vybrané modely po úpravách, na kterých se podílí například trestanci z věznice v Heřmanicích nebo klienti charitních dílen v Kunčičkách, putují do Gambie. Důležité je, aby dlouho vydržely a byly lehce opravitelné, samozřejmostí je, aby vyhovovaly terénu v africké zemi. Žáci se na nich musí dopravit sami do škol i patnáct kilometrů daleko.