V tamních dvou chatkách tráví převážně mladí lidé devět až dvanáct měsíců. „Pobyt je zcela dobrovolný, klient si může kdykoliv terapii ukončit,“ uvedl zástupce ředitele Renarkonu David Kondělka. Jeho slova potvrdil i zástupce vedoucího komunity a jeden z deseti terapeutů Petr Hýl. „Nepřijali bychom nikoho jen proto, že si to přejí jeho příbuzní, protože už si s ním nevědí rady. Chceme, aby nás kontaktoval on sám,“ řekl Hýl s tím, že všichni zájemci musejí vyplnit žádost, předvstupní dotazník.

Podmínkou je také sepsání životopisu. „V něm se zmiňují o motivacích k léčbě,“ dodal Hýl. Kapacita zařízení je patnáct osob a většinou je plně obsazena. „Do terapeutického programu se mohou zařadit lidé od osmnácti let bez ohledu na sexuální orientaci, náboženství či etnický původ. Před vstupem však musejí absolvovat detoxikaci, při které se jejich tělo očistí od drog, a minimálně měsíční abstinenční pobyt třeba v psychiatrickém zařízení,“ zdůraznil Kondělka.

Běžný den začíná v sedm hodin budíčkem a rozcvičkou. Následují krátká setkání, na kterých se řeší program dne. „Bavíme se ale také o tom, jak se kdo vyspal, jak se má a co potřebuje,“ sdělil Hýl. Poté začínají pracovní bloky. V nich si například členové skupiny stavějí nový dřevěný altánek. Během dne se konají i různá skupinová sezení. Víkendový program je o něco volnější. „Tým terapeutů, který tvoří i dva vyléčení bývalí uživatelé drog, jezdí s klienty i na zátěžové akce. Těmi jsou kupříkladu výšlapy do okolních hor nebo každoroční výlet do Jeseníků,“ řekl Kondělka.

Vloni prošlo střediskem třináct osob, mezi kterými převažovali muži. Jejich průměrný věk byl čtyřiadvacet let. „Lidé, kteří se v komunitě snaží zbavit své závislosti, přispívají na její provoz 140 korunami denně. Jedná se však opravdu jen o příspěvek, zbytek potřebných peněz dostává obecně prospěšná společnost Renarkon od Úřadu vlády na základě svých projektů,“ zdů- V PŘÍRODĚ. Terapeutické středisko se nachází v Čeladné v Beskydech.