Šestý ročník soutěže Pilsner Urquell Master Bartender o nejlepšího výčepního plzeňského ležáku v České republice jde do finále. Ve čtvrtek 4. srpna se dvacet mužů a žen z celé země utká v Plzni o prvenství. Své želízko v ohni bude mít v soutěži i Frýdek-Místek.

O vítězství se popere dvaatřicetiletý Jakub Šrubař, který ve Frýdku v Radniční ulici provozuje hospodu s vinotékou Dům vína U Datla.

Šrubař se v červnu zúčastnil regionální části soutěže, která se konala v Brně v restauraci Tuřanská beseda. Porazil tehdy všech dvaadvacet soupeřů a stal nejlepším výčepním na Moravě.

„Měl jsem smíšené pocity. Byl jsem na sebe pyšný, pak jsem se malinko styděl, pak jsem byl zase naměkko. Bylo hrozně zvláštní si tím projít,“ vzpomněl si na pocity těsně po triumfu muž.

Díky skvělému umístění postoupil spolu s dalšími čtyřmi Moravany do celostátního finále. A to se kvapem blíží. „Lidé se mě na soutěž ptají stále více. A já jsem s každým připomenutím nervóznější a nervóznější. Uklidňuji se sice tím, že jedu do Plzně jenom na výlet, ale ta myšlenka se mi pořád vrací,“ přiznal nejlepší moravský výčepní. „Bojím se, abych se noc před finále vůbec vyspal,“ dodal.

Ve čtvrtek bude Šrubař soutěžit hned v několika disciplínách. Stejně jako v Brně jej čeká písemný test prověřující teoretické znalosti, předvádění různých způsobů čepování piva a také kolo, ve kterém bude mít šanci porotě a divákům ukázat svoje řečnické dovednosti, šarm a vtip. To si Šrubař poprvé užil nejvíce. Čas, který měl na jevišti k dispozici, bezezbytku využil. A ještě by o svém kladném vztahu k pivu klidně hovořil dál.

„Myslím, že když mám vztah k místu, kde dělám a jsem na soutěži proto, že mě pivo baví a něco o něm vím, je minuta strašně málo,“ uvedl mladý muž. V Plzni soutěžící navíc čeká pohovor s odbornou porotou a degustace piva.

Právě poslední jmenované disciplíny se Šrubař bojí nejvíce. „Nevím ještě přesně, jak to bude probíhat, jaká budou pravidla. Moje umístění se bude odvíjet hlavně od toho, jak dopadnu v degustaci,“ svěřil se finalista Pilsner Urquell Master Bartender. Pokud se mu však všechno podaří, pomýšlí na to, že by mohl skončit mezi nejlepšími. „Chtěl bych být v první pětce,“ usmál se výčepní.

Do Plzně ho bude doprovázet přítelkyně. „Byla se mnou už na regionálním kole v Brně, kde také soutěžila. Ona sice nepostoupila, ale mi se dařilo. Snad mi přinese štěstí i teď,“ dodal Šrubař.

ZUZANA MORAVCOVÁ