Zastupitelé v Třinci o smlouvách hlasovali v úterý, o den dříve se mimořádně sešli i zastupitelé Vendryně. Třinecký místostarosta Ivo Kantor (ODS) k půjčce uvedl, že více než milion eur obce zaplatí za vyhotovení tendrové dokumentace. Z úvěru bude zaplacen i stavební dozor a zhotovení koncesního projektu pro provozovatele díla. „Jde o malý úvěr, který pomůže překlenout období několika měsíců. Ručíme rozpočtem města, v první fázi se budou splácet pouze úroky,“ řekl Kantor.

Počítá se totiž s tím, že kvůli revitalizaci si svazek na přelomu roku půjčí dalších zhruba 250 milionů korun. „Malý úvěr se ,zalepí´ tím velkým,“ vysvětlil Kantor. Obce mají splácet různé částky, a to podle svých jednotlivých podílů. U Třince jde o přibližně 18 procent, což znamená, že město si v souvislosti s revitalizací zatím půjčí necelých šest milionů korun. Zastupitelé obcí se nyní scházejí v mimořádných termínech kvůli lhůtám pro zaplacení pohledávek. Například v hutnickém městě se měli původně sejít až 10. června.

Vendryně: půl miliardy vypadalo hrozivě

Celkové náklady pro Třinec, který počítá se sedmi jednotlivými projekty, se odhadují na více než 211 milionů korun. "S projektanty se snažíme o to, abychom těch 211 milionů nějakým způsobem ponížili," tvrdí Kantor.

Mnohem větší nejistota panuje ve Vendryni. "První úvěr jsme schválili v pondělí na mimořádném zastupitelstvu. Bylo to jednohlasné, co nám také zbývá," řekl Deníku starosta Rudolf Bilko (SN). Podíl obce činí 19,2 procenta, zatím tedy půjde o 255 tisíc eur (6,3 milionu korun). Právě u Vendryně jde ale o zanedbatelnou sumu. "Momentálně nám dělá obrovské problémy ta celková částka. Nicméně kanalizace je nezbytná," uvedl. První zprávy hovořily o tom, že práce ve Vendryni budou stát až půl miliardy korun. "To se naprosto vymyká jakýmkoli možnostem. Teď se hledá způsob, jak věci zjednodušit, abychom se dostali na přijatelnou hladinu 200 až 250 milionů. Schvaluje to Státní fond životního prostředí, je tam ještě celá řada procedur, ale klíčovou záležitostí bude výběr zhotovitele té vlastní kanalizace," konstatoval Bilko.

Zhruba tři miliony korun si v první fázi půjčuje Jablunkov, jehož podíl je přibližně desetiprocentní. Zastupitelé města se přijetím úvěru zabývali už 6. května.

K celkové ceně stavby, o které se dosud spekuluje, Ivo Kantor uvedl: "Když bude tendrová dokumentace nasazena hodně vysoko, tak ta soutěž už cenu nesrazí." Podle něj je důležité, aby dokumentace byla zpracována kvalitně. "Soutěž pak bude poměrně jasná," myslí si třinecký místostarosta.