Automatický kamerový systém by měl postupně dohlížet na disciplinovanost řidičů i na dalších přejezdech.

U toho ve Vendryni kamery registrují spuštění světelné výstrahy a po uplynutí přiměřené doby na reakci řidiče zaznamenají průjezd každého auta. Dokumentaci o přestupku pak předají na servery policie. Software je automaticky roztřídí a informace o přestupcích aut do 3,5 tuny postoupí příslušné obci s rozšířenou působností.

Ilustrační snímek.
Je sečteno. Tříkrálová sbírka na Frýdeckomístecku má za sebou i pomyslnou tečkou

„Pro řidiče takový přestupek na železničním přejezdu znamená záznam 7 bodů do jeho bodového hodnocení, vedle toho mu hrozí také pokuta až 5 000 korun a zákaz řízení motorových vozidel až na šest měsíců,“ uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Finanční prostředky z výběru pokut poputují do rozpočtů obcí, které budou příslušnou agendu vyřizovat. Porušení zákona v případě vozidla nad 3,5 tuny připadne automaticky k řešení dopravnímu inspektorátu policie.

„Přejezdu ve Vendryni patří prvenství z pohledu způsobu finálního zpracování zdokumentovaných porušení zákona. Reagovali jsme na poznatky policistů a jejich zvýšené nároky a kamerový systém jsme vylepšili takovým způsobem, aby byl bez zásahu obsluhy schopný záznamy sám také vyhodnotit a předat příslušnému orgánu,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Výrobky Lenky Koždoňové.
Viděli jste mistrovskou rukodělnou výrobu? Toto jsou doplňky gorolských krojů

Technické řešení loni obstálo ve zkušebním provozu, jeho ostré nasazení letos v lednu schválila policie a ministerstvo dopravy. Automatický kamerový systém by měl postupně dohlížet na disciplinovanost řidičů i na dalších přejezdech. Kamery jsou podle Správy železnic schopné zachytit přestupky i při mlze nebo sněžení, rozeznají také zahraniční vozidla.