Projekt Otevřená třída v rámci ZŠ Kaštanová v Třinci zahájí svůj provoz školním rokem 2017/2018. Vznikl z iniciativy několika nadšených rodičů ve spolupráci s ředitelkou školy. Třída spadá pod základní školu, jejímž zřizovatelem je město. Vyučovat bude podle školního vzdělávacího programu, a je tak zdarma a dostupná pro všechny. „Jsme moc rádi, že se nám projekt Otevřená třída povedlo oživit. V minulých letech o ni ještě nebyl tak velký zájem a třídu se nám nepovedlo otevřít,“ řekla předsedkyně sdružení rodičů Pavlína Kaletová.

Otevřená třída má v základní škole svůj vlastní vchod a své samostatné patro. Hned za školou je les, kde může probíhat výuka. Velká část vyučování bude probíhat přímo v přírodě formou zážitkové pedagogiky. „Otevře se jedna smíšená třída s 18 dětmi od šesti do deseti let. Výuku formou projektových bloků mají na starosti dva pedagogové,“ přiblížila Pavlína Kaletová.

Třída bude mít dopolední a odpolední blok a předměty se budou prolínat. „Do nového školního roku už děti nepřijímáme, máme plno,“ doplnila Kaletová.

V Hrádku funguje lesní školka Hrádeček. Od září 2016 k ní přibyla lesní komunitní škola. Zde už se za docházku dítěte platí. Měsíční poplatek v lesní škole činí 3 500 korun, školka má ceny od 2 200 korun podle docházky dítěte. A protože kapacity jsou plné, chtěli by je provozovatelé navýšit postavením jurty. Tato ekologická stavba je vyrobena z přírodních materiálů dřeva, lněné tkaniny, konopné rohože, tepelná izolace je z ovčí vlny. Náklady na ní činí 650 tisíc korun, z vlastních zdrojů pokryjí náklady ve výši 200 tisíc korun. Přispět na novou jurtu může kdokoliv.

Alternativní vzdělávání nabízí i lesní klub Bezinka, jehož součástí je lesní mateřská školka a lesní škola. Školka má své zázemí v Palkovicích, škola v Ostravici. Přes léto nabízí dětem i letní příměstské tábory. Přes školní rok pořádají hudební a divadelní představení, přednášky nebo rukodělné semináře.

KLÁRA KUBIESOVÁ