Areál patří od loňského roku firmě Exakta Management, která v místě slibuje vybudovat komplex s luxusním hotelem, apartmány a 165 vilkami a domy. Investici odhaduje na 22 milionů eur. O areál se přitom nestará, přestože k tomu firmu opakovaně vyzývá třinecký stavební úřad. Deník to zjistil z odpovědí, které redakci zaslala vedoucí odboru stavebního řádu a územního plánování v Třinci Věra Pindurová. Podle ní bylo už v prosinci 2007 vydáno rozhodnutí, které vlastníkovi nařizovalo provedení nutných zabezpečovacích prací na zámku, obytném domě a hospodářských objektech v Ropici.

Mělo se jednat oplocení areálu a podepření balkonu u obytného domu. „Stavební úřad provedl opakované prohlídky. Zabezpečovací práce nebyly provedeny, proto 19. února 2008 stavební úřad sám umístil ceduli se zákazem vstupu na balkon pro nájemníky v obytném domě,“ sdělila redakci Věra Pindurová. Dodala, že 27. února byly vydány dvě exekuční výzvy s upozorněním, že stavební úřad nařídí provedení nutných zabezpečovacích prací. „Dne 14. března byla provedena opětovná prohlídka na místě a vlastník stavby byl opět vyzván k provedení nutných zabezpečovacích prací. Vlastník informoval stavební úřad, že tyto práce zajišťuje a že je provede do 30. června. Při místním šetření 25. července stavební úřad zjistil, že vlastník zabezpečovací práce neprovedl a balkon je už zchátralý natolik, že je potřeba ho odstranit. O balkonu je proto vedeno řízení zvlášť a bude nařízeno jeho odstranění,“ upozornila Pindurová.

Podle ní jsou objekty ze stavebního hlediska ve velmi špatném stavu a hrozí ohrožení životů lidí. „Proto stavební úřad přistoupil k takovému řešení, které mu zákon umožňuje. Dne 25. srpna byl vydán exekuční příkaz, kterým se nařizuje exekuce spočívající v provedení oplocení budov areálu zámku v Ropici. Stabilní oplocení bude minimálně 6 metrů od jednotlivých objektů, plot bude mít výšku minimálně 1,5 metru,“ naznačila Pindurová. „Exekuční náklady budou ve skutečné výši vymáhány na vlastníkovi nemovitostí.“