Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Palas: ODS zanechala nemocnice v alarmujícím stavu

Kraj /ROZHOVOR/ -"Nehodlám skončit jako hejtman, který tu zavřel byť jedinou nemocnici," říká hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas v rozhovoru pro Deník.

21.5.2011 3
SDÍLEJ:

Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského krajeFoto: Deník/Miroslav Kucej

Krajské nemocnice se nakonec slučovat nebudou. Co s nimi ale bude dál?

„Ekonomická situace v nemocnicích zřizovaných krajem se stále zhoršuje, a pokud nechceme některé nemocnice úplně uzavřít, stojíme před zásadními rozhodnutími. Lidé mě tu zvolili hejtmanem, abych se staral o jejich kraj, a já nehodlám zavírat nemocnice kvůli politickým hrám. Problém budu řešit na odborné úrovni,“ tvrdí hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Proč nakonec sešlo z plánu sloučit sedm krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci?

Rozsah zdravotní péče v Moravskoslezském kraji je na dobré úrovni, její financování však už nikoli. Minulé vedení kraje čas od času „záplatovalo“ ztráty krajských nemocnic z jiných položek. Prostě je přesunuli například z oprav silnic na umoření dluhu krajských nemocnic. Díky finanční a ekonomické krizi má teď kraj ale mnohem méně peněz, než měl dříve. Nemůžeme pořád přecházet problém a tvářit se, že neexistuje. Proto jsme ho začali řešit. Návrh na sloučení nemocnic měl snížit počet ředitelů, jejich sekretariátů, zlevnit zdravotnický materiál, nákupy ve velkém a další. Cílem bylo snížit náklady. Je logické, že to se někomu nelíbí. Návrh jsme stáhli, protože jsme necítili podporu zastupitelů. Musíme vysvětlovat, že „zdroje tu prostě už nejsou“ a že změna ve zdravotnictví nerovná se omezení péče, ale omezení plýtvání.

Objevily se informace, že za tím rozhodnutím stálo rázné doporučení grémia ČSSD. Je na tom „šumu“ něco pravdy?

O tom nic nevím. Grémium ČSSD jednalo o problémech nemocnic v našem kraji jen jednou a toho jednání jsem se v Praze zúčastnil. Jediné, co naši spolustraníci v Praze požadovali, bylo, aby jakákoli změna neznamenala zhoršení zdravotní péče v Moravskoslezském kraji. Ubezpečil jsem je, že to rozhodně nemá nikdo v úmyslu. V Praze mají asi nedůvěru k tomu, že jsme schopni se o sebe na severní Moravě postarat. Varianta sloučení krajských nemocnic v jeden subjekt přinese úspory pro moravskoslezské zdravotnictví v provozu, které se budou moci věnovat na platy zdravotníků a zlepšení kvality péče. Základní podmínka vedení ČSSD bude nejen zachována, ale i zlepšena.

Co se bude realizovat z analýzy hospodaření nemocnic, kterou si kraj nechal loni vypracovat společností RGM Medical?

Analýza poukázala na oblasti, kde se dá v nemocnicích ušetřit. Ukázala na špatně nastavené řídicí procesy. Svůj účel splnila, ale rozhodně není vyčerpávajícím materiálem. Byl to první krok na cestě k řešení složitého problému. Podobné problémy musely řešit i vlády jiných zemí, například ve Velké Británii. Právě centralizace nákupů, řízení a dalších byla jednou z cest, kterými se britský zdravotní systém dostával z problémů.

Analýza ukázala také potřebu snížit počet nemocničních lůžek. Budou se rušit akutní lůžka, i když se nebudou nemocnice slučovat?

Před deseti lety jste strávila po operaci slepého střeva v nemocnici týden. Díky novým operačním postupům dnes stačí dva tři dny. Podobně je tomu u mnoha dalších zákroků. V nemocnicích se poskytuje kvalitní péče, už nemají připomínat lazaret, ve kterém se čeká, jak to s pacientem dopadne. Rušení lůžek, to zní opravdu strašně. Pacientů se to ale nedotkne. Nesnažme se prosím lidem vsugerovat, že to znamená zavírání nemocnic. Tomu se naopak snažíme zabránit. Pokud chcete příklad, tak v Karviné-Ráji a u ostatních probíhá příprava.

Opoziční zastupitelé z řad ODS tvrdí, že se může stát, že dvě krajské nemocnice – v Novém Jičíně a v Karviné – nebudou mít během tří měsíců ani na výplaty. Je to opravdu tak dramatické? Jak vnímáte situaci v těchto nemocnicích?

ODS konečně přiznává, že zanechala nemocnice v alarmujícím stavu. My na rozdíl od nich nechceme problém odsouvat, ale řešit. Ekonomická situace nemocnic není dobrá, ale jsme stále ještě v situaci, kdy se s tím dá něco dělat. V nejbližší době nehrozí, že by nebylo na mzdy. Ale musíme začít šetřit a něco dělat co nejdříve, jinak se do problémů dostaneme.

Jak se bude řešit situace v nemocnicích v Novém Jičíně, Opavě a Karviné? Už se začalo s ozdravnými kroky?

Prvním krokem bude sestavení nových finančních plánů, které mají za cíl ušetřit ve všech krajských nemocnicích. Situace v nemocnici v Novém Jičíně je složitější i proto, že zde existuje soukromý subjekt, který má významný vliv na hospodaření této nemocnice. Musíme se rozhodnout, jak nastavit systém fungování novojičínské nemocnice i do budoucna. V nejbližších dnech budou probíhat intenzivní jednání, která by tuto situaci měla vyřešit. Součástí tohoto komplexu je i nemocnice ve Vítkově.

Krajští radní jmenovali do funkce manažera, který by měl řešit špatnou ekonomickou situaci v krajských nemocnicích, ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka. Podnikl už nějaké kroky?

V osobě doktora Němečka vidíme zkušeného manažera, který bude koordinovat nastavení úsporných procesů v krajských nemocnicích. Fakultní nemocnice, kterou řídí, je v dobré ekonomické kondici. Její obrat a součet obratů krajských nemocnic je přibližně srovnatelný. Pan ředitel Němeček má také široké povědomí o specifičnosti struktury poskytovatelů zdravotní péče našeho regionu. V těchto týdnech se bude detailně seznamovat se situací v jednotlivých krajských nemocnicích, a to ve spolupráci s jejich řediteli, kterým rada kraje uložila poskytovat součinnost při jeho práci. Pro předložení výsledků projednání finančních plánů jako prvotní nastavení ozdravných mechanismů rada kraje stanovila termín do 30. června.

Jak se všechny změny projeví v péči o pacienta?
Teď jsme ve fázi, kdy zachraňujeme to, co je. Jde o to, udržet nemocnice, zachovat rozsah péče a zlepšit její kvalitu. Není naší ambicí udržovat oprýskané budovy se zastaralými přístroji a naštvaným personálem s nízkými platy. Chceme věci zlepšovat, a proto je musíme měnit.

Autor: Miroslava Chlebounová

21.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Nový chodník v Čeladné.

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení