„Rozpočtové“ zastupitelstvo se původně mělo konat už polovině února, tento termín se ale ukázal jako nereálný. Na jednání se sešlo všech 21 zástupců města, což není příliš obvyklé, a pro návrh, který se na poslední chvíli ještě upravoval, hlasovalo patnáct z nich.

Přestože příjmy a výdaje výrazně překročí hranici dvou set milionů korun, vedení města říká, že šetřit se musí na všech položkách – s výjimkou stavby kanalizace, která je součástí regionálního projektu revitalizace povodí Olše. Akce má absolutní přednost před jinými investicemi a podle radnice se jí letos musí podřídit vše.

Stavba v Jablunkově není úplně bez problémů, v městské části Radvanov se dokonce objevila petice, v níž přes dvě stě lidí firmy viní z nedodržení technologických postupů. „Čeká se, až v oblasti Radvanova ustoupí zima. A ukáže se, jaký je po ní stav. Ten se monitoruje, a tam, kde se zjistí závady, budou odstraněny,“ řekl ve čtvrtek starosta Petr Sagitarius s tím, že s kritiky stavby pravidelně komunikuje. „Tam to jakoby funguje. Samozřejmě co člověk, to názor. Je to prostě živé dílo, živá stavba, a člověk řeší milion věcí i jinde,“ prohlásil.

K přelomu roku se na území města dokončilo 65 procent prací, přesněji necelých sedm z dvanácti kilometrů kanalizace. Aktuální údaj není k dispozici.

Šéf odboru místního hospodářství Vladislav Janiczek uvedl, že před kolaudací jsou úseky například v Bělé či Žihle. „Pokud se podaří kolaudace, můžou se lidé pomaličku napojovat. Rozpracovaná je Městská Lomná, kde se bude stavět průběžně,“ pravil. Pokud jde o červnový termín dokončení celé akce, prohlásil, že se stavební částí „by neměl být problém“.

Radnice chce zájem o napojení zvýšit takzvaným motivačním příspěvkem. „V rámci Slezského vodohospodářského svazku se to nějakým způsobem zprůměruje. Řekl bych, že je to boj o každého ekvivalentního obyvatele,“ prohlásil Sagitarius.

S projektem revitalizace Olše v Jablunkově, Návsí a Mostech souvisí rovněž dva roky starý problém, který stále není uzavřen. Firma, která předloni vyhrála výběrové řízení, totiž práce nezahájila, a smlouva byla proto uzavřena s uchazečem, který skončil až na druhém místě. Nabídl přitom mnohem vyšší cenu.

Právník, který na zastupitelstvu situaci rozebíral, uvedl, že není jednoduché určit, zda městu vůbec nějaká škoda vznikla a zda je vymahatelná.

„Je to vážná věc, pro město je to dvacet milionů navíc. To jsou miliony, které jsou v luftě,“ řekl doslova zastupitel Stanislav Jakus, který byl do loňska místostarostou. Říká, že problém poškodil nejvíce právě Jablunkov, přičemž ostatní obce byly „z obliga“.

Petr Sagitarius míní, že město by se mělo pokusit dotáhnout věc do konce. „Sejdou se právníci a vypracují zprávu pro následující zastupitelstvo,“ řekl. Starostu ve čtvrtek překvapilo, že na radnici dorazilo všech dvacet jeho kolegů. „Nebývá to zvykem. Je to skvělý počet, přiznám se, že ani nepamatuju, kdy jsme byli v jednadvaceti,“ pravil. Přišel i místostarosta Petr Gawlas, byť měl být v Praze. „Dnes jsem měl být v Senátu, ale kvůli rozpočtovému zastupitelstvu jsem to zrušil,“ řekl redakci.