Definitivní podobu rozpočtu určí zastupitelé, kteří budou o návrhu hlasovat v úterý 7. prosince. Neobvyklé je, že materiálem se už nebude zabývat finanční výbor, o jehož složení se hlasuje právě až příští týden.

„Samozřejmě to nestihne. Je to trošku nešťastné, ale nic jiného nelze dělat,“ řekla ve středu redakci vedoucí ekonomického odboru v Třinci Michaela Mitrengová. Připomněla, že ustavující zastupitelstvo se konalo až 23. listopadu, a to kvůli návrhu na neplatnost hlasování, kterým se dlouho zabýval ostravský krajský soud. - více ZDE

Loni se třinecký rozpočet schvaloval 17. prosince. - více ZDE

Letos se spekulovalo o tom, že by se zastupitelé mohli sejít v ještě pozdějším termínu, podle Mitrengové to však není možné. „Je tam problém se schvalováním obecně závazných vyhlášek,“ prohlásila.

Výdaje už druhý rok navyšuje stavba kanalizace

Navzdory krizi hutnické město už druhý rok po sobě plánuje celkové výdaje přes osm set milionů korun. V minulosti to bylo maximálně 770 milionů. Důvodem je právě obří projekt revitalizace Olše. Z částky, která se navrhuje na investiční výdaje na rok 2011, tvoří stavba kanalizace a čistíren odpadních vod hned 45 milionů korun. Po odečtení dotace tak město hospodaří s menším objemem peněz, než tomu bylo v předchozím volebním období.

Čtvrtinu rozpočtu tvoří tradičně sociální dávky. Na ně podle Michaely Mitrengové město napřesrok plánuje vydat přibližně 176 milionů korun. „V průběhu roku se jejich výše upravuje, během roku je tam několik úprav,“ zdůraznila.

Že s projednáváním rozpočtu budou letos nečekané problémy, věděla už počátkem listopadu třinecká starostka Věra Palkovská. „Rozpočtem se zabývají komise, výbory, poslanecké kluby, aby byl projednán na všech úrovních. Ale teď ten čas nemáme,“ prohlásila. Návrh na neplatnost hlasování podle ní přípravu rozpočtu „opravdu hodně zkomplikoval“. Podle Palkovské přitom existují důvody, proč by se měly příjmy a výdaje schválit ještě v průběhu prosince. „Jít v provizoriu, to pro město není ideální stav,“ uvedla.

Kam dál? Koalice zvolila Palkovskou, stačilo jí 17 hlasů