„Ve Vendryni to máme třetím rokem. Je tady více místa. Předtím to bylo sedm let v Třinci – v rámci výstavy drobných zvířat,“ připomněla organizátorka Daniela Dziková, kterou potěšilo, že akci tentokrát vyšlo počasí. Počet lidí, kteří během dne do parku zavítali, odhadla na pět set. „Loni nám pršelo, úplně lilo,“ vzpomínala.

Rozsod je starodávný zvyk podzimního přihnání stáda ovcí a koz z hor zpět ke svým majitelům. „V květnu se ovce od různých chovatelů svezly do jednoho místa a vyhnaly se na hory, teď se rozdělí do stát a poputují zpátky do baráků,“ shrnula Dziková. Upozornila, že zájemci měli možnost vidět, jak vlastně dražba probíhá. „Sami chovatelé si to většinou domlouvají předem. Z předvedených beranů má většina nového majitele. A příště to bude ještě lepší,“ doufá Dziková.

K počtu ovcí mezi chovateli v regionu poznamenala: „Určitě by se to dalo spočítat, ale já to nevím.“ Vendryňská akce má propagovat nejen ovce a jehněčí maso, ale také údržbu krajiny. Jde o společný projekt, na němž se podílí například občanské sdružení Koliba.