„Přijít po čtyřech letech prací o části stavebního povolení nemá logiku, takže využíváme příležitosti ukázat celému národu a všem, kteří v sobotu přijdou, že máme hotovo a opravdu můžeme odkopnout poslední kužel,“ nechal se slyšet Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR.

Výstavba obchvatu ve Frýdku-Místku, prosinec 2021.
Soud vyhověl Dětem Země. Zrušil povolení k téměř hotovému obchvatu Frýdku-Místku

Státní podnik pustí od 10 do 17 hodin veřejnost na prohlídku první etapy dálnice D48 řešící obchvat centra Frýdku-Místku směrem od Bělotína (a Olomouce), jehož součástí je i připojení na dálnici D56 na sever na Ostravu a na jih do Beskyd. „Už se po ní dá jezdit, ale také chodit, jezdit na kole, bruslit…“ poznamenal Mátl.

Lidé, jak podotkl, dostanou možnost se tam vydat bez auta poprvé a naposled. „Po jejím zprovoznění to nikdy nepůjde, podle zákona 361 o provozu na pozemních komunikacích chodci ani cyklisté na dálnici nesmí,“ uvedl Mátl. ŘSD ČR pozvala svého času s velkým úspěchem veřejnost na Prodlouženou Rudnou v Ostravě.

Den otevřených dveří budoucího frýdeckomísteckého obchvatu se uskuteční od Frýdlantské ulice u lokality „Letná“. Pod viaduktem tu bude jediný možný příjezd. Kromě volné prohlídky stavby a ukázky stavařské či silničářské techniky slíbili organizátoři zábavu pro děti, prezentaci záchranných složek, kapelu s DJ i občerstvení.

Výstavba obchvatu Frýdku-Místku, (I. etapa), prosinec 2021.
Obchvat Frýdku-Místku: První etapa D48 bude otevřená do června

„Co se týče chybějící právní moci stavebního povolení první etapy, jsem optimista. Opětovné nabytí očekávám v průběhu července a do konce prázdnin by měl být zhotovitel schopen předat ji v plném profilu k užívání,“ uvedl generální ředitel ŘSD ČR. Obstrukce byly způsobeny hnutím Děti Země kvůli posudku měření hluku.

„Na konci června spustíme prozatím severojižní část s přepojením na D56 a se Frýdku-Místku částečně odlehčí od tranzitní dopravy, která bude převedena na kapacitní síť dálnice“ potvrdil Mátl plány na nejbližší období. Znamenat do podle něho bude hladký průjezd od Ostravy do Beskyd a dále na hranice se Slovenskem.

Ekologové vyvolali průtahy i u druhé etapy, pokračování obchvatu na východ z města k Dobré a Českému Těšínu. „Jsme šťastní, že ministr dopravy dodržel slovo a právně platné stavební povolení k této části je zpět,“ reagoval na poslední vývoj situace Jakub Míček, náměstek primátora, jenž má v působnosti oblast dopravy.

Generální ředitel ŘSD ČR ke druhé etapě poznamenal, že došlo k „časovým dopadům“ jak kvůli pozastavení stavebního povolení tak v důsledku lokálního sesuvu půdy. „Do konce roku však plánujeme tento úsek zprovoznit alespoň v polovičním profilu, abychom před zimou tranzit z Frýdku-Místku odvedli na dálnici,“ doplnil.

Ve Frýdku-Místku pokračovala 1. prosince 2021 výstavba obchvatu (I. etapa)
První část obchvatu Frýdku-Místku se řidičům otevře nejspíše ještě letos!