„U většiny rušených pošt se listovní zásilky posílají na nástupnické pošty od 14. června, balíky od 23. června. Veškeré ostatní služby budou na těchto místech k dispozici až konce měsíce, poté už je natrvalo uzavřeme,“ uvádí Matyáš Vitík, mluvčí České pošty. Tento státní podnik redukuje svou síť kvůli „ekonomické realitě a vývoji na trhu poštovních služeb“.

Dobrovolní hasiči Frýdku dostali 15. června 2023 zrekonstruovanou stanici a nové zásahové vozidlo.
Hasiči z Frýdku mají zázemí jako profesionálové, dostali také nové auto

Napříč republikou se to dotkne tří stovek poboček – zejména tam, kde jsou jiné v blízkosti. Tedy ne vesnic, kde funguje jediná široko daleko. Některá města mají s představiteli České pošty vyjednány změny, třeba konkrétně v Třinci „vybojovala“ radnice zachování té s číslem 8 v Tescu ve Frýdecké ulici kvůli její dostupnosti, otevírací době i snadnému parkování.

„Počet redukovaných 300 poboček se nezměnil, avšak na základě 164 jednání s obcemi, městy i kraji došlo k výměně 21 míst za jiné, které se podle původního plánu rušit neměly. Důvodem změn bylo dodržení tří zásad České pošty, a to splnění legislativních, klientských i ekonomických kritérií. Zároveň jsme v mantinelech těchto kritérií vyšli vstříc starostům, kteří na základě místní znalosti požadovali změny v seznamu,“ uvádí Vitík.

Jedna z třineckých poboček České pošty, která bude zrušena, sídlí na adrese Sosnová 411, Dolní Líštná.
Frýdek-Místek a Třinec: města vyjednala u pošty ústupky, změny a snad i novinky

Tři sta poboček skončí k 30. červnu tak jako tak, kdy z provozních důvodů bude otevřeno jednu hodinu. Pro obyvatele Frýdku-Místku to znamená, že přijdou o třináctku v Heydukově ulici 3436 (její nástupnickou poštou bude jednička na Sadové 2379) a čtrnáctku v ulici 1. máje 155 (nástupnickou bude dvanáctka na Antonínově náměstí 92).

Třinečtí budou muset oželet pětku v Oldřichovicích 358, devítku v Sosnové 411 v Dolní Lištné a jedenáctku v areálu železáren v Průmyslové ulici 1016. Jejich služby poté od pondělí 3. července přebírá jednička v Poštovní ulici 207 ve Starém Městě.