Nešlo přitom o první případ vandalismu, ačkoli projekt Rekola trvá ve Frýdku-Místku jen pár dní. Vyskytly se třeba ukradená sedátka. Služba zatím jinak sklízí úspěch, i díky příznivému počasí lze pravidelně potkat cyklisty na růžových kolech po celém městě.

„Evidujeme docela velký zájem o tuto službu. Snad snahu města dát občanům alternativu dopravy na krátkou vzdálenost, respektive na krátký čas, která je navíc ekologická, nezmaří vandalové a zlodějíčci,“ podotkla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Problémem jsou i situace, kdy lidé sice kolo po konci své jízdy uzamknou, avšak na nevhodném místě. Mezi doporučená místa pro parkování se řadí klasické cyklistické stojany po městě. Růžové kolo můžou uživatelé zamknout kdekoli ve vyznačené zóně v aplikaci. Pokud se parkuje jinde v zóně, je nutné dbát na to, ať kolo nepřekáží.

Odebírání vzorků vody. Ilustrační foto.
Pila Paskov chystá opatření proti haváriím

Růžová kola, která znají lidé už z několika tuzemských měst, dodala společnost Rekola. Zájemce o vypůjčení se zaregistruje přes mobilní aplikaci. Pomocí mapy v aplikaci zjistí, kde je nejbližší kolo. Z jeho rámu pak opíše číslo a dostane kód k odemknutí kola. Po vrácení kola na předepsané místo zaplatí výpůjčku platební kartou.

Půjčit a vrátit kolo je možné i přes SMS a lze jej dopředu i rezervovat. Cena za výpůjčku činí v rámci zóny ve Frýdku-Místku deset korun za hodinu. Magistrát za zapojení do tříměsíčního pilotního projektu zaplatí zhruba 700 tisíc korun. Po ukončení období testovacího provozu získá od provozovatele data o využívání kol.

V Malenovicích mají renovovaný lesopark na svahu Borová.
OBRAZEM: Lesopark v Malenovicích prošel obměnou