Při výzkumu pomáhají také fotopasti. Na jaře 2009 byl v okolí Lysé hory vyfocen rys Saša, první fotograficky zdokumentovaný divoce žijící rys v CHKO Beskydy. Hnutí DUHA sleduje lokalitu nepřetržitě už deset let, fotopasti tam zaznamenaly jednapadesát návštěv rysů a minimálně čtrnáct různých jedinců.

„Fotopasti nám umožnily sledovat přesné počty rysů i jejich obdivuhodné životní příběhy. Za deset let jsme získali přes 6800 snímků rysů a víme tedy, že populace rysů se v Beskydech i v Javorníkách pravidelně rozmnožuje, rovnováha je však křehká, rysi svůj výskyt především v Moravskoslezských a Vsetínských Beskydech nerozšiřují navzdory existenci vhodných biotopů,“ uvedl Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy z Hnutí DUHA Olomouc.

Nejdéle sledovanými rysicemi jsou samice Heřmína a Draža. Heřmína se poprvé nafotila se svými třemi sourozenci a matkou Karinou v říjnu 2010 ve východní části Javorníků, Draža v okolí Lysé hory v prosinci 2010, rovněž jako kotě. Teď by měly opět vychovávat potomky.

„Technika nám umožňuje získat nové informace o biologii rysů. Je známo, že okrajové populace šelem mohou být ohroženy příbuzenským křížením. Tento neduh odhalily genetické analýzy také u rysů v beskydské oblasti. Příčinou je nízký počet dospělých zvířat, což souvisí i s lidskými aktivitami,“ zmínila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy například pytláctví a zhoršené migrační možnosti rysů ze Slovenska do Beskyd vlivem rostoucí zástavby a dopravy. „Určitým řešením by snad mohlo být „oživení“ beskydské rysí populace o jednoho až dva rysy ze vzdálenější karpatské oblasti,“ doplnila Dana Bartošová.

Omezení na D56 z Frýdku-Místku způsobilo řidičům značné zdržení.
Omezení způsobilo kolaps, řidiče ve Frýdku-Místku čekalo zdržení