Projekt, v němž jde o stavbu desítek kilometrů kanalizace a čistíren odpadních vod, má před sebou stavební část. Zastupitelé osmi obcí totiž definitivně potvrdili ceny, které vzešly z výběrového řízení, a schválili i přijetí úvěrů.

Podíl obcí podle všeho nepřesáhne 145 milionů korun. „Na jaře 2008 se tato částka odhadovala na 250 milionů, na podzim dokonce na 750 milionů,“ připomněla starostka Věra Palkovská. Samotný Třinec si na revitalizaci řeky Olše půjčí „pouhých“ 19 milionů korun.

U menších obcí jde v přepočtu na obyvatele o mnohem vyšší částky, přesto i v nich prošel model financování poměrně hladce.

„Hlasování mělo naprosto formální ráz, zastupitelé jsou rádi, že se vysoutěžila tak příznivá cena. Zdá se, že to můžeme zvládnout celkem v klidu, bez nějakých těžkých stresů a problémů,“ řekl v pondělí redakci starosta Bystřice nad Olší Ladislav Olšar. Připomněl, že zatímco v roce 2005 při podání žádosti o dotaci EU se předpokládalo, že podíl obce dosáhne 42 milionů korun, nyní je to 17,8 milionu. „Bereme úvěr, který můžeme začít splácet od prvního ledna 2011, tedy po dokončení akce,“ poznamenal.

Olšar: Stavbaři budou pod velkým tlakem

Oproti tendrové dokumentaci se celková částka za práce na území Bystřice snížila ze 131,7 na přibližně 123,4 milionu korun. Nepatrně se snížil i podíl obce, a to na 13,4 procenta. Olšar byl ještě nedávno skeptický k tomu, zda se stavbařům podaří dodržet termín – konec roku 2010. Nyní si ale myslí, že jim nic jiného nezbývá. „Věřím, že zhotovitel bude pod velkým tlakem. Bude průběžně kontrolován, je tam šest milníků, při jejich nedodržení jsou ve smlouvě významné finanční pokuty. Harmonogram prací si budeme od počátku hlídat, teď už jenom stavbu rozjet,“ naznačil Ladislav Olšar.

Klíčovou obcí projektu je od počátku Vendryně, která dosud nemá ani metr vlastní kanalizace. Ještě v tendrové dokumentaci se u ní počítalo s pracemi za bezmála 253 milionů korun, vítězná firma však nabídla částku 203,9 milionu. „Všechno je schváleno. Samozřejmě jsme diskutovali, ale věcně. Nebylo to kontroverzní. Cenu hodnotíme příznivě, jsme si jisti, že to nakonec zrealizujeme. Samotná kanalizace není ohrožena,“ uvedl starosta Rudolf Bilko. „Není to ovšem věc, nad kterou bychom mohli mávnout rukou, že ji hravě zvládneme. Spíše to povede k obezřetnosti při plánování dalších investic. Teď o nich budeme dvakrát víc přemýšlet,“ míní Bilko.

„Úvěr bude 21 milionů, celkem zaplatíme asi čtyřicet milionů. Zhruba pět už jsme ale uhradili v minulosti,“ vypočítal starosta Vendryně. O tak rozsáhlé investici tamní zastupitelé hlasovali zřejmě vůbec poprvé.

Velmi dlouhé jednání absolvovali zastupitelé Jablunkova. Na schůzi přišli i experti, kteří rozebírali varianty provozování budoucího díla. „Měli jsme trochu obavy, abychom se vůbec sešli. To bylo první vítězství,“ konstatoval místostarosta Stanislav Jakus s tím, že několikahodinová schůze nijak dramatická nebyla. „Já si myslím, že zastupitelé to pochopili, vzali to zodpovědně,“ pravil.

Banka Jablunkovu půjčí, chce ale zástavu

Jablunkov si podle něj na stavbu půjčí částku do 16 milionů korun. „Zaprvé se snížily náklady, zadruhé se náš podíl zvýšil na dvanáct procent, což znamená, že dostaneme více peněz z Evropské unie,“ uvedl Jakus.

Právě Jablunkov a sousední Mosty však banky označují za nejvíce rizikové obce, takže požadují zástavu. „Je vytipováno šest budov, uvidíme, kterou si banka vybere,“ řekl Jakus. Odhadl, že vše se doladí během dvou týdnů. Stavba na katastru Jablunkova bude stát 110,5 milionu, přitom v tendrové dokumentaci se počítalo s 91 miliony.

Kam dál? Nabídky firem se v Třinci četly nahlas

PODÍLY OBCÍ NA PROJEKTU

Mosty u Jablunkova -15,10% (celková cena stavebních prací - 138 881 520 korun)
Jablunkov -12,02% (110 545 479)
Návsí -7,98% (73 323 603)
Bystřice -13,42% (123 370 155)
Vendryně-22,17% (203 890 230)
Třinec -14,25% (131 048 361)
Český Těšín - 10,52% (96 722 262)
Těrlicko -4,54% (41 706 441)

Podíly obcí jsou stanovené podle výše stavebních nákladů vítězných nabídek v rámci zadávacího řízení na výběr zhotovitelů staveb.