„Získali jsme příslib evropských peněz,“ řekla v pátek redakci starostka Uršula Waniová s tím, že celkové náklady stavby i s vnitřním vybavením dosáhnou 5,5 milionu korun. EU přitom zaplatí 92,5 procenta ceny, což Waniová označila za „super podíl“.

Práce začaly 1. dubna a jsou naplánovány do 16. srpna. „V přízemí budou prostory k pronájmu, v prvním patře knihovna se studovnou, která je dosud ve stísněných podmínkách obecního úřadu,“ upozornila starostka. „Pak tam bude i víceúčelový sál, protože obec nemá obřadní síň a nemáme kde vítat občánky. V budoucnu se tam mohou scházet i zastupitelé, protože současná zasedačka je velice malá. A zrekonstruovány budou i sklepní prostory, kde se budou moci scházet naše spolky a občanská sdružení.“

Kolaudace se chystá na konci října, od 1. listopadu by měla být stavba funkční a provozuschopná. Akci zatím obec financuje ze svých prostředků, celou dotaci by měla obdržet někdy na přelomu roku.

Budovu získali zpět v dražbě

Objekt si v sedmdesátých letech postavili lidé v takzvané Akci Z. V době, kdy byla Ropice součástí Třince, došlo k prodeji budovy do soukromých rukou. Samostatná obec ji pak získala zpět v dražbě. „V prosinci 2006 jsme ji koupili za dva miliony korun. V posledních devíti letech se z toho stal takový brownfield, jak se moderně říká – budova byla úplně prázdná a chátrala,“ vysvětlila Uršula Waniová.

Protože budova stojí u frekventované silnice I/11, byla hned na očích a místo dosud v podstatě hyzdila.