Čestným občanem Jablunkova je od dubna vědec Jiří Drahoš. Devětapadesátiletý fyzikální chemik prožil v Jablunkově své dětství – a nyní stojí v čele Akademie věd ČR.

Do funkce ho v polovině března jmenoval prezident Václav Klaus. „Myslím, že funkce předsedy Akademie věd ČR je natolik významným oceněním odborných, manažerských i lidských kvalit člověka, který se navíc vždy hrdě hlásil k místu, kde vyrůstal, které jej formovalo, že mu čestné občanství právem patří,“ řekl v pátek redakci Petr Sagitarius.

„Napadlo mě, že by mu tento krok, který je v pravomoci zastupitelstva, docela jednoduše udělal radost. Chtěli jsme tak dát najevo, že jsme na pana profesora pyšní, že si jej vážíme,“ shrnul starosta.

Po oceněných v minulosti město pátralo i v archivech, je ale pravděpodobné, že Jiří Drahoš žádné předchůdce nemá. „Vše nasvědčuje tomu, že je skutečně historicky prvním čestným občanem města. Ale jak sám pan profesor říkal, pro něj to není podstatné. Toto ocenění má stejnou váhu tak či tak,“ poznamenal Sagitarius.

Na dotaz, zda teď bude titul udělován pravidelně, nebo se jednalo o ojedinělou událost, zdůraznil: „Čestné občanství by se nemělo takzvaně rozdávat podle momentálních potřeb, podle politického klimatu. Jde skutečně o výjimečnou záležitost. Samozřejmě, byli bychom moc rádi, kdyby i další občané Jablunkova dosáhli podobných úspěchů a uznání jako Jiří Drahoš.“

Drahoš rád vzpomíná na školní léta

Fyzikální chemik, jemuž Sagitarius předal pamětní plaketu, list a výpravnou publikaci pralesa Mionší, rád vypráví o letech, které předcházely jeho vědecké kariéře. „Pan profesor Drahoš žil v Jablunkově do svých osmnácti let, než odešel na vysokou školu. Chodil tu na základní školu a na střední všeobecně vzdělávací školu, které byly shodou okolností umístěny v budově dnešního SOŠ a SOU podnikání a služeb, kde tehdy se svými rodiči také bydlel,“ připomněl Sagitarius.

„Jak sám s humorem popisuje, chodil do školy v „bačkorách“. Na léta mládí v Jablunkově, kam se za rodiči a bratrem pravidelně vrací, vzpomínal i na slavnostním zastupitelstvu. Ocenil i současnou podobu a rozvoj města, především dokončení obchvatu,“ poznamenal starosta.

Kam dál?

Jablunkov má premiérového čestného občana

Vědec Jiří Drahoš bude čestným občanem Jablunkova, po dalších město pátrá