Navzdory tomu, že dostupnost služeb není ideální. Jeden malý konzum, dole u úřadu obvoďák a lékařka pro děti, jedna spádová škola… Autobus zde sice jezdí, ale bez auta to ani tak nejde. „Samotnou mne občas překvapuje, kdo všechno se k nám stěhuje,“ přiznává Gabriela Daňková, starostka Morávky, kde žije 1220 obyvatel.

Domů stálých usedlíků je tu kolem tří stovek, chat a chalup kolem devíti set. To vše na území asi sedmaosmdesáti čtverečních kilometrů. Ppro porovnání, Třinec má 85,36 a Frýdek-Místek 51,56 kilometrů čtverečních.

„Trvale v naší obci žije Francouz pocházející z letoviska na riviéře Saint-Tropez, jeho krajanka k nám jezdí v létě na tři měsíce. Máme tady italského usedlíka a na nějaký čas v létě i v zimě přijíždí německý lékař. Ten dokonce dal nedávno naší knihovně dar,“ líčí starostka, kdo všechno se také nechal okouzlit beskydskou přírodou.

Na Morávce lze mezi nabízenými nemovitostmi objevit například chatku na samotě s výhledem na Lysou horu, a to za necelých 900 tisíc korun. To je ale výjimečný případ. Za rodinný dům v centru obce chce prodejce okolo čtyř milionů korun a za podobnou cenu se prodává také rekonstruovaná chata. Stylová „pohádková“ chalupa vychází tak na jedenáct milionů, samozřejmě i pozemkem.

Vlaské, Velké a Malé Lipové, Dolinky, Sviňorky, Kocuří a Myšací, Lúčka, Ježonky, Slavíč, Kotly, Skalka, Byčinec, Haferník. Tady všude podle starostky Daňkové vyrostly chatové oblasti, nemluvě o samotách či polosamotách na kopcích. Řada chatařů a chalupářů si zvolila celoroční život na Morávce, případně jen na zimu odjíždí do domácností ve městech.

„Nedávno se tady odehrály docela atraktivní prodeje, ceny se šponují hodně nahoru, hlavně u chalup s velkými pozemky. Lidé, kteří si je pořizují, nemají problémy s penězi. Na druhé straně mají tendenci předělávat je na víkendová sídla, nebo je srovnat se zemí a stavět něco podle svých představ. K zemi šlo několik objektů lidové architektury, které dotvářejí vzhled krajiny,“ popisuje znalec poměrů v Morávce.

Spolu s nimi ubývá také rodáků, kteří v Morávce trvale žijí. Třeba v lokalitě za Bebkem, kousek od slovenské hranice, zůstali už jen jednotlivci, vesměs ve vyšším věku. A hajný s rodinou. „Tahle vesnice má jediný potenciál, a tím je turistika,“ podotýká muž, který žije napůl v Morávce a napůl v Ostravě.

„Obec stavební parcely nemá. Na těch svých samozřejmě občané stavět mohou,“ říká starostka Morávky Gabriela Daňková. Spíše než turistický ruch, se obec snaží propagovat klid, výlety do krásné přírody nebo k pamětihodnostem. Na Morávku rádi jezdili a jezdí například lidé z akademického či uměleckého prostředí.