„Z jedné uděláme halloweena, tu další si dáme s hranolkama, že,“ prozrazovala maminka s malou holčičkou, která měla v kufru auta dýně dvě. Dcerka je sama vezla z plantáže na stylovém dětském farmářském traktůrku s přívěsem vyloženým slámou. K zapůjčení byly ale i káry, jak se regionálně říká kolečkům, či klasický vozík.

„Dýně pěstujeme už několik let, ale samosběr jsme letos udělali poprvé. Halloweenské, ty se nám opravdu povedly, byly hnojené kvalitně a dobře jsme se o ně starali. Listí pomalu odchází, tak se musí dýně dát z pole pryč, do sucha. Ani je nebudeme umývat, jak jsou, je uskladníme,“ řekl Petr Filipec, provozovatel Růžové školky.

Plody určené spíše k vydlabání a slavení podzimního dušičkového svátku nabízel po stokoruně. „Vpravo rostou i dýně velmi dobré na jídlo,“ upřesnil s tím, že ty muškátové – máslové má za sedmdesát korun. Spousta zákazníků dorazila na fryčovické pole právě pro ně, včetně provozovatelů jedné restaurace, kteří jich koupili plný vozík.

Snad největší dýni si namáhavě valila ze zadní části pole obyvatelka ze sousedství „Dozvěděla jsem se, že to je poprvé a šla se podívat. Na první pohled jsem věděla, že si vyberu. Z té mojí bude dobrý kompot,“ svěřovala se, zatímco čekala, až k ní dorazí pracovnice plantáže s kárami, na něž obra společnými silami daly a odvezly.

Petru Filipcovi se také podařilo na produkčním poli vypěstovat tolik růží, že je nabídl lidem k samosběru také: „Porost vypadá dost skvěle, je zdravý, v teplém počasí nám toho hodně vykvetlo, jsou tu moc voňavé věci.“ Kytici květů měl po stovce. Ve školce, jak dodal, má samosběr dýní i růží ještě v sobotu 9. září, a to od 9 do 14 hodin.