„Prostě se dařilo. To finále bylo o městech a já sjíždím řeky. Většinu z nich jsem jako vodák projížděl,“ prohlásil Richard Mucha po finálovém souboji v kategorii nad šestnáct let, ve kterém si to mezi sebou rozdali čtyři hráči.

Přitom ještě ráno netušil, že se republikového mistrovství zúčastní. Do střediska volného času přijel podle svých slov hlavně proto, aby hlídal sedmiletou dceru, kterou do klání vyslala frýdecko-místecká 8. základní škola. Viola Muchová shodou okolností vyhrála nejmladší kategorii. „Abych si zkrátil čas, tak jsem si zahrál. Vyhrál jsem díky ní, ale dobří byli i ostatní,“ pravil vítěz. Podle něj bude chtít rodina za rok oba tituly obhájit. „Ještě mi to nedošlo. Jsem rád, že Viola vyhrála. Získá sebevědomí. Hlavně jsem jí říkal, ať nestresuje,“ popsal taktiku.

Do finále se dostala i Marie Šodková, která přišla s pětiletou dcerou Nikolkou. „Budeme se snažit. Když nevyhrajeme, o nic nejde. Hlavně, že dobře strávíme sobotu. Nijak jsem netrénovala, je to o soustředění. Doufám, že tady nemám moc soupeřů,“ prohlásila třicetiletá žena na začátku soutěže. Nakonerc skončila čtvrtá, což ji potěšilo. „Loni jsem dopadla bledě,“ naznačila s tím, že před rokem měla s sebou teprve tříměsíčního syna, jemuž se musela věnovat. Marie Šodková má akce ve středisku Klíč ráda, chodí i na šampionát ve hře Člověče, nezlob se. „Tam už to je o štěstí,“ upozornila.

Ředitel mistrovství v pexesu Jiří Šnapka litoval jen toho, že počet účastníků ovlivnila chřipková epidemie. „Měl jsem sto dvacet přihlášek, ale dvě organizace úplně vypadly,“ uvedl. Nakonec se sešlo 67 hráčů. „Doufám, že se tady za rok setkáme v ještě větším počtu,“ prohlásil na závěr mistrovství, které trvalo zhruba osm hodin.

Šnapka měl od rána k dispozici celý tým pomocníků. „Stříhal a chystal jsem pexesa, chodili jsme mezi budovami s různými zprávami, zároveň jsme byli v roli kontrolorů a rozhodčích,“ popsal patnáctiletý Daniel Tobola z turistického oddílu KAM. „Mám z toho dobrý pocit. Jsem prostě rád, že děti mají radost,“ shrnul.

V kategorii 11 až 15 let obhájil své loňské prvenství Radim Volný z Raškovic. V napínavém finále mu šlapala na paty teprve jedenáctiletá Dominika Čechová, loňská mistryně v nejmladší kategorii. Radim Volný si na vítězství věřil, mimo jiné proto, že do finále prošel s plným počtem bodů. „Předtím jsem si zahrál tak dvakrát třikrát, to stačilo. Paměť mám dobrou,“ poznamenal.

Ve Středisku volného času Klíč se v sobotu objevil i sběratel pexes Pavel Hanzel z Orlové. O svém koníčku, jemuž se věnuje osmadvacet let, umí vyprávět celé hodiny. Doma má přesně 2 329 pexes. „Pořizuju si všechny, i ty škaredé,“ uvedl. V České republice a na Slovensku je jen jediný člověk, který jich má víc.

Pavel Hanzel zájemcům přivezl ukázat jen nepatrnou část své sbírky. „Svoje pexeso měli i komunisté – s Leninem, Fidelem Castrem a Husákem. Ale to jsem nevzal,“ pravil Hanzel, jenž má pět pexes i z Ruska. Stálo ho to osmdesát dolarů. „S tou paní jsem si psal půl roku. Musel jsem si koupit ruský slovník, anglicky ani německy neuměla,“ naznačil.