Existují dva důvody, proč se tyto zabezpečené domky na vyřazené spotřebiče postupně objevují na sběrných dvorech po celé republice. Jedním z nich je ochrana před větrem, deštěm, mrazem a horkem. Dalším důvodem je zamezit nenechavcům, kteří pořádají nájezdy do sběrných dvorů, aby z vyřazených přístrojů demontovali řadu drahých kovů (zlato, stříbro, platinu, měď).

Poškozené vyřazené spotřebiče pak nevyhovují ani recyklačním firmám, a hlavně ohrožují životní prostředí. Kvůli špatnému skladování za nepříznivého počasí může dojít k úniku nebezpečných látek do půdy či ovzduší. Poškozená či nekompletní elektrozařízení se v podstatě nedají recyklovat.

Obyvatelé města Frýdku-Místku tak jako první v Moravskoslezském kraji dostali možnost do E-domku odkládat nefunkční mobilní telefony, rádia, mp3, magnetofony, počítače, fény, kávovary, televize a jiné. „Ve Frýdku-Místku se v minulém roce podařilo zpětně odebrat téměř 130 tun elektrozařízení a díky tomuto množství se město řadí za druhé pololetí roku 2009 a první pololetí roku 2010 na 2. místo za Ostravu. V celém Moravskoslezském kraji se za 5 let vybralo zpětně téměř 200 tisíc televizí a monitorů, což představuje, že k recyklaci odevzdal televizor či monitor každý šestý občan Moravskoslezského kraje,“ upřesnil Zdeněk Kovářík, regionální zástupce společnosti Asekol.

Jak dále uvedl, do konce roku 2011 bude v našem kraji k dispozici přibližně dalších 40 E-domků, z toho dva ve Frýdku-Místku. Jeden v již zmíněném sběrném dvoře Pod Estakádou a druhý občané najdou za obchodním domem Tesco ve sběrném dvoře Collo Louky.

Třídění a recyklace elektroodpadu probíhá v České republice již pátým rokem. Frýdecko-místečtí občané velice dobře spolupracují a nejenom díky různým formám osvěty a propagace radnice a Frýdecké skládky, která pořádá pro veřejnost exkurze a promítání filmů.